Протестиращите от „Булгартабак” отново се събраха пред парламента, за да издигнат транспарант с надпис „Не на ликвидацията на София Булгартабак”. Те развяваха българския трибагреник и синдикалните знамена на КТ „Подкрепа” и КНСБ.
Протестът им е охраняван от полиция, като за момента движението в района на Народното събрание не е ограничено. За музикален фон им служат парчетата на Слави Трифонов - „Няма такава държава”, „Моя страна” на Емил Димитров и на бургаската изпълнителка Тони Димитрова – „Балкански синдром”.
Синдикатите са подготвили и позиция до парламентарния шеф Цецка Цачева, до председателите на парламентарните групи в 43-ото НС, до премиера Бойко Борисов, до омбудсмана Мая Манолова, както и до изпълнителния директор на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов.
Позицията им е по повод съобщението на „Булгартабак” от вчера. В позицията си протестиращите обясняват, че на преговорите с мениджмънта на холдинга не е предоставена обективна икономическа информация, както и доказателства, в които да аргументират необходимостта от съкращаването на 400 служители. Те са недоволни, че България е единствената държава, която намалява обема на производството на цигари по необясними за тях причини.
За евентуалните съкращения те обвиняват бездействащите държавни институции, като настояват за намеса на държавата в този сложен казус. Протестиращите посочват, че към отделни държавни структури, министерства, както и към ръководството на „Булгартабак холдинг” са отправени искания от други две търговски фирми за закупуване и законна реализация на произвежданите цигари в „София Булгартабак”.
Според протестиращите 7 месеца обаче никоя институция не е намерила време да разгледа двете оферти. Работниците са недоволни, че цялата сметка ще трябва да платят именно те на цената на още безработни.
За да бъдат изхвърлени служителите от софийската цигарена фабрика собственикът, както те посочват, е готов да заплати над 6 млн. лева. Протестиращите са недоволни от несериозната според тях причина за кризата в компанията, а именно негативната медийна кампания срещу „Булгартабак”.
Затова и протестиращите настояват за спешна среща с премиера Бойко Борисов и неговия екип, на която да бъде поканен представител на мажоритарния собственик, за да се избегне ескалация на социалното напрежение и да се запази производството на дружеството.