218 милиона лева е поискало  ръководството на БАН за 2009 година, заяви пред news.bg председателят на БАН академик Никола Съботинов.

Според него този бюджет е реален и необходим, за да се прекрати напускането на млади хора от академията.

В проекта за бюджет на БАН за 2009 са включени и диференцирано увеличение на заплатите на учените, което може да стигне и до 100%.

По този начин академик Съботинов коментира публикувания миналата седмица доклад на Сметната палата за състоянието на институтите на БАН, занимаващи се с физични и химични науки.

В доклада е записано, че „90% от бюджета на Академията се използва за заплатите и издръжка."
Според председателя на БАН: „При този нисък бюджет този процент може да стигне и до 100%".

Установено бе също така, че над 500 учени са напуснали академията през последните 7 години.

За news.bg. академик Съботинов съобщи, че обсъжда предложението минималната заплата на научен сътрудник в БАН да е в размер на 600 лв.

В момента нито един сътрудник не взима повече от 550, а средното брутно възнаграждение варира между 420 и 450 лв.

Искането за 600 лв. е отправено към министъра на образованието и науката Даниел Вълчев и от БАН се надяват то да бъде осъществено до края на тази година.

Никола Съботинов сподели: „За нас най-голям проблем е ниското заплащане на труда на учените в БАН. За нас бъдещото развитие на Академията е силно свързано с младите хора".

Специално във връзка с младите учени академик Съботинов съобщи, че ще бъдат изготвени нови критерии за атестация на научните звена на БАН.
Според тях институтите, които имат млади учени, ще получават по-висока оценка.

Заплатата на работещите в БАН също ще се определя по нова скала. Ще има едно постоянно брутно възнаграждение, към което ще могат да бъдат добавени парични бонуси в случай, че научният работник има публикации, нови изобретения или работи по проекти в момента.

Тази скала все още не е влязла в сила, но според председателя на БАН това „реално може да стане, когато Министерският съвет го реши".

Академик Съботинов отговори и на критиката в доклада на Сметната палата, според която „БАН трябва да предприеме мерки за уреждане на статута на имуществото и по-конкретни на недвижимите имоти".

Според Съботинов в момента се водят над 150 дела от юристите на Академията за възвръщане на законно полагащи се имоти на БАН.

В момента ръководството на Академията е в процес на уреждане на статута на всички имоти, като целта е да се изпълни Закона на БАН, според който всички земи трябва да бъдат юридически регламентирани като собственост на БАН.
В момента част от земите на БАН са незаконно реституирани.

Иван Недков, научен секретар, отговарящ за физическите науки в БАН, също коментира доклада на Сметната палата за news.bg.

Според него „силно ограниченият бюджет за наука" води до изтичане на мозъци. Той определи състоянието на БАН като „борба за оцеляване".

Относно критиката на Сметната палата, че мнозинството работещи в Академията са между 56 и 60-годишна възраст, той отговори, че това е с цел да се запазят учените от високо ниво при съкращенията.

Според Иван Недков 80% от всички 581 души, напуснали физичните и химичните звена на БНА през последните 7 години, са постъпили на работа в чуждестранни научни институти.