Докато големият дебат в българското образование в момента се фокусира върху това трябва или не трябва в училище да се изучава религия, една голяма дупка продължава да остава в нивото на грамотност на българските деца - финансовата грамотност.

Въпреки че в българското образование съществуват предмети като "Технологии и предприемачество", темата за финансите не е достатъчно застъпена, а много учители се чувстват неподготвени да я преподават. Това разкрива в интервю за News.bg Наталия Тодорова - финансист с дългогодишен опит и създател на блога "The Little Chief -финансова грамотност за деца и възрастни".

С нея говорим за това колко дълбок е проблемът с липсата на елементарни познания за управлението на парите, както и какво може да се направи, за да бъде променена тази парадигма.

Целият разговор можете да гледате тук:

С Наталия Тодорова обсъждаме как се представят българските ученици в международното изследване PISA и по-специално - в задачите за финансова грамотност, а тя разкрива някои наистина притеснителни статистики. 

В своите наблюдения Наталия е установила една тревожна зависимост - много често финансовата култура е силно обвързана със социално-икономическия статус на семейството. Факт, който задълбочава неравенствата с поколенията.

Обсъждаме и тревожната статистика, че все повече младежи в училищна възраст стигат до частни съдебни изпълнители заради необслужвани кредити.

120 000 млади българи са длъжници на ЧСИ

120 000 млади българи са длъжници на ЧСИ

Най-засегнати са младите хора между 25 и 30 години, които не знаят как да спестяват

Според Тодорова тук се усеща и липсващият фактор на училището. Въпреки че има учебен предмет "Технологии и предприемачество", в който трябва да се обсъждат финансови теми, тя споделя, че дъщеря ѝ съучениците ѝ, наричали този час "Рязане и лепене". 

"Да, в тези учебници действително има теми, свързани с бюджет, с финанси и с икономика, но те не са достатъчно добре застъпени", коментира Наталия. Тя допълва, че другият проблем, който вижда, когато посещава различни училища, е, че самите учители много често не се чувстват добре подготвени да говорят за пари и лични финанси.

Нейният блог "The Little Chief" и създадените от нея образователни карти за финансова грамотност помагат с това, като дават идеи как да се подходи към темата за парите при разговори с деца и тийнейджъри.

Според Наталия един от най-лесните начини е през темата за джобните и това как децата да разполагат с тях. Тя дава някои добри съвети за това как да определим колко точно да даваме на децата.

Тези и още теми можете да видите в цялото интервю с Наталия Тодорова. 

Него, както и други интервюта и важни политически изказвания от деня, можете да намерите в нашия канал в YouTube, за който можете да се абонирате.