Училищните директори да влизат в час и да заместват своите колеги по различни предмети при необходимост.
Това се предлага от Министерство на образованието.
Официалната статистика за месец декември сочи, че всеки пети учител е отсъствал. В резултат на това близо 200 000 учебни часа не са били взети.
От МОН изразиха разочарованието си, че все още няма работеща система с голям процент на полезно действие за заместване на отсъстващите учители.
През последния месец на миналата година в област Смолян са били взети едва 38% от всички свободни заради болест часове. В Шумен този процент е 82%.
Образователното министерство реши да открие нова програма, по която да отпуска средства на учебните заведения.
Програмата „Без свободен час" ще разполага с бюджет от 4 милиона лева за тази година и ще цели да облекчи директорите при намирането и заплащането на учителите по заместване.
Предвижда се да бъде създаден списък - банка към регионалните инспекторати по образование, в които да бъдат включени квалифицирани специалисти, студенти, пенсионирани и действащи преподаватели, които имат готовност да заместват свои колеги.
МОН ще покрива и разходите на директорите за лекторските часове на учителите по заместване в случай че директорът на учебното заведение е изготвил тримесечен доклад за направените от него разходи и е го е изпратил в регионалния инспекторат.
В случай, че директорите не могат да осигурят учител по заместване, те са длъжни да осигурят друг преподавател от училището или училищния психолог, който да поеме съответния учебен час. При необходимост и зам.-директорите и директорите ще преподават на учениците, за да се намали броят на свободните часове.
Училището ще търпи финансови санкции, ако в края на годината има повече невзети часове от средната месечна стойност за страната.
В такъв случай ще пострада заплатата на директора или премиите на учителите, заканват се от образователното министерство. Тази година МОН въвежда и още една програма за подобряване на образованието.
С нея ще се отвори възможност да се финансират сънародниците ни зад граница, които създават и управляват български училища там. По тази програма ще бъдат отпускани средства за наем на помещения, купуване на учебници и учебни помагала и хонорари на преподаватели - до 40 лв. за час.
Общо образователното министерство ще отпусне сумата от 5 милиона лева.
МОН запазва и финансираните през миналата година програми, сред които и подсигуряване на техническата база на училищата, от което ще бъдат отпуснати средства и за камери за видеонаблюдение в кабинетите по химия, физика и биология, както и за купуването на подвижни камери в стаите, в които се провеждат матурите.
Bombi
на 04.02.2009 в 22:43:33 #6Не мога да си представя как директор със специалност БЕЛ ще преподава в 10 клас логаритми, баси майтапа ще да е. Болничните трябва да се ограничат, симуланти!
Гоце
на 04.02.2009 в 19:18:28 #5да се готвят домакинката и чистачките - последните са силни по химия!
null
на 04.02.2009 в 18:35:18 #4стига с тая тъпа статистика и количествено мерене на труда! как ще изчислиш продуктивността на един програмист - по броя редове написан код, що ли? художник, фотограф? сори ама точно това, в което са обвинявани повечето хора - че са с остаряло мислене - го демонстрират съвременните демократо-статистици. мнението, че трудът се мери единствено количествено е остаряло, от когато сте работили на струг или когато сте носили тухли. да не говорим, че масата от децата ви, които сега тепърва започва да работи си пише болнични, за да не се записват самоотлъчките им като неплатена отпуска. а директорите ще влизат в час да заместват ако са специалисти. направо си представям географ да преподава математика
posetitel
на 04.02.2009 в 15:35:15 #3ха, а попаднал ли си на статистиката за средна заплата в България от 200 евро на месец? средностатистическият българин не е идиот колкото - толкова
djasta prasta
на 04.02.2009 в 14:39:36 #2ха, съвсем наскоро попаднах на статистика (за съжаление не помня източника), според която сме на първо място по брой позлвани болнични дни. средно 22 на година (спомянам си, че на последно беше турция, с около 2-3 дена на година). е за каква ефективност става дума?? разбира се, не казвам че няма такива, на които им се налага, но това си е масова практика, подяволите.
vas_FKB
на 04.02.2009 в 14:01:55 #1Отлично решение на МОН наистина заслужава адмирации