Според образователният министър Сергей Игнатов трябва да се даде възможност всеки университет да бъде предприемчив. Той обсъди днес заедно с представители на националния браншови синдикат "Образование и наука" към КНСБ бъдещите законодателни промени в сферата на висшето образование, информира БНР.
Министърът заяви, че е отворен за дискусия, но най-важното според него е новият Закон за висшето образование да бъде добър. Стана ясно, че за първото тримесечие на тази година държавата все още дължи 10 млн. лева на университетите.
От синдиката категорично настояват държавата да изплати дължимите 10 млн. лева към университетите и да бъде разработена нова методика за определяне на издръжката за обучение на един студент.
Според КНСБ трябва да се гарантират инвестициите за подобряване на качеството на образование и успешната професионална реализация на завършващите студенти.
Министър Игнатов е категоричен, че няма да се закриват институти на БАН. Според него начинът, по който върви реформата в академията е механичен и трябва да се даде по-голяма автономия на институтите, включително и по отношение на финансирането.
Председателят на синдикат "Образование" Лиляна Вълчева обяви, че по време на предишното управление някои университети са получавали значително повече средства в сравнение с други заради връзки на ръководствата им с властта.
Тя даде за пример Транспортното училище "Тодор Каблешков", където въпреки намаления прием на студенти висшето учебно заведение има ръст от 38% на държавната субсидия.
Ще бъде въведена рейтингова система за университетите, въз основа на която ще се определя субсидията за тях, каза Огнян Стоичков, председател на парламентарната комисия по образование.
waspen
на 28.03.2010 в 20:48:50 #1На този сайт http://sas-leonardo.eu всеки преподавател може да тества методите си на работа и да ги сравни с тези на други свои колеги