Всеки пети учен по света е китаец, заяви акад. Дамян Дамянов на пресконференция "Искаме ли да има българска наука?" в БТА. В Китай за 5-7 години броят на учените се увеличава с 56 %. Сигурно принос дават не само търговците, а и учените, след като китайската наука расте с две цифри ежегодно, даде пример за приоритетите на Китайската държава, които са в основата на нейното икономическо чудо.
Според акад. Дамянов в цял свят се увеличава броят на учените - от 5,1% на 7,3%. Сега в света има над 10 млн. учени.
България обаче не се подчинява на тази закономерност, категоричен е акад. Дамянов.
И според председателя на БАН академик Стефан Воденичаров България е на последно място в ЕС по брой учени на глава от населението. "България по брой учени на глава от населението е на последно място в ЕС. Какво правим?", запита председателят на БАН и призова за спешни мерки за запазване на учените в университетите. "Да направим нещо да запазим учените в България!", призова академик Воденичаров.
Той даде пример със статистика от преди години, когато са били вписани 34 хил. души. "Сега са 13 хиляди - не знам дали са заети или полузаети в науката. Съставът на Селскостопанската академия е намалял 4-5 пъти", заяви акад. Дамянов.
Той продължи с ужасяващата статистика за състоянието на българската наука - "В БАН 2800 са учените. От тях едва 9 са до 25 години. 12,5% от персонала са до 35 години. Двойно по-голям брой са над 60 години. Младият резерв го няма. След като в света расте броят на учените, на всеки 5-7 години цифрата на учените в една държава трябва да се удвоява. Ние отиваме към катастрофа", заяви акад. Дамянов.
Той призова, след като от 2017 г. основната заплата на начален учител ще е над 700 лева, то и заплатите на един млад учен да е поне 750 лева. "Нека минималната заплата на професора е 1800 лева. Ако съберем учените от 2-те академии и изследователските институти - те са под 10 хил. души у нас", обясни председателят на БАН и призова бюджетът за наука да се увеличи със 170 млн. лева.
Академик Дамянов илюстрира отношението на сегашните българските политици към хората на науката като обрисува една дълга маса, на която са седнали политици, бизнесмени и "за цвят" няколко учени, към които се обръщат дружески: "Е, кво прайш, бе, професоре" и да го потупаш по рамото бащински. Такова полууважително отношение не мога да разбера", обясни акад. Дамянов.
Той илюстрира, че у нас парите, предназначени за наука, се харчат за инфраструктура, вместо да се дадат за изследвания и проекти и сравни как в Хърватия още през 1990-95 година изграждат първия технопарк с 30 млн. лева в един от своите университети.
Нашият технопарк е построен през 2014 година. "Инвестирахме 38 млн. евро на гола поляна. Интересно ми е колко бурни инициативи и бизнес се развиват там. Къде е държавническият подход, като само през една улица седи големият парк на учените на БАН. От 350 млн., които се очакват, 80% са за инфраструктура. Не го разбирам. Политиката за наука в България страда", обобщи академик Дамянов.
Той алармира, че има разминаване между данните на Евростат и националните данни. Според европейската агенция (която получава своята статистика от националната - б.р.), се отделят 0,8% за наука. По национални данни от БВП за образование и наука се дават - 0,4 , като за образование отиват 0,3%", показа реалността акад. Дамянов.
Председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров също даде примери за отношението на държавата към учените в други страни. В Япония след двете атомни бомби са решили да инвестират в образование, пращат учените си по света, пращат инженерите си по света. Германия след Втората световна война - смачкана, унищожена индустрия, но разумни учени, инженери превръщат военните технологии в граждански и след 10 години Германия вече е лидер.
"Защо не погледнем тези примери, за да се обясни на хората, които вземат решения в тази държава, че без сериозен научен проблем няма да се случат най-добрите неща", запита академик Воденичаров.
"Първото нещо в този ужасно глобализиращ се свят е да пазим българщината, националната си духовност. Кой освен учените, хуманитарните експерти го прави това нещо?", запита той и продължи с въпросите: "Каква е нашата подготовка да посрещнем мигрантската вълна? Носят се варианти за разместване на тези хора, че на България е определена някаква роля, това трябва да се знае", алармира председателят на БАН.
Той припомни достиженията на българските учени и трайната тенденция младите кадри да намират развитие в чужбина. "Губим национална компетентност в научни области. Кой ги замества, кой мисли да попълни празнините? Защо редица университети не произвеждат добро ниво", запита акад. Воденичаров.
Според Здравко Здравчев от КТ "Подкрепа" учените в двете академии (БАН и Селскостопанската - б.р.) получават с над 200 лева под средната работна заплата за страната. 776 лева е брутната заплата в БАН, уточни той.
Президентът на същия синдикат Димитър Манолов запита дали някой няма интерес науката да бъде закрита, някакви недоучили граждани да раздават приоритетите. "Ясно е, че прости хора се управляват по-лесно, когато получаваш парички да съсипеш нещо, после по-лесно си го купуваш от тези, които са ти дали пари да го съсипеш", заяви Манолов, визирайки много сектори в българската икономика.
На пресконференцията бе и Светла Василева от Независимите синдикати в земеделието, която обясни, че недостигът още през октомври т.г. за Селскостопанската академия е над 3 млн. лева. "Разбирам, че в следващия бюджет недофинансирането ще е същото. От 19 млн. фонд работна заплата, министерството определя 16,5 млн. лева. Начална работна заплата за асистент след увеличението е 495 лева", заяви Василева и подкрепи искането на академик Воденичаров 170 млн. за наука.
Над 70% от работещите в двете академии са готови за протести, допълни Здравчев.
Mithrandir
на 22.10.2016 в 13:55:43 #17Уточнител, ти си родоотстъпник и предател. Затова твоето мизерно "мнение" има нулева стойност за интелигентните хора.
zankosax
на 22.10.2016 в 11:19:25 #16Глупости!В България лъжат народа- тури си главата на гилотината /ITTP Канада/ нищо няма да усетиш.Първенство държим по навеждане на Брюксел, даже питаме за още, Номер едно по политическа инвалидност, president слуга nom. 1 на ЦРУ, Водим с най-невежия премиер в Света, недостижими с кандидат президенти- 7 милиона 22 кандидати, все едно САЩ 318 милиона да извадят 1000 кандидати за президенти.
Q99
на 21.10.2016 в 21:24:37 #15Сигурно пак "комунистите" са виновни. А това, че под "демокрацията" образованието е тотално разбито и е направено платено, ама най-бедната нация в Европа няма как да го плаща, се пропуска и замазва. Страшна кретения цари в България.
dakl
на 21.10.2016 в 20:23:19 #14И вероятно на първо место по процента на неграмотни!
sponge_bog
на 21.10.2016 в 16:21:30 #13не бройката е важна, другарю академик всеки се е наредил да я цоца "държавата" и да хленчи, че не му "давала"... дали може да се сметне колко сте "дали" и колко "взели" вие?
posredstven
на 21.10.2016 в 15:35:28 #12Нищо де , нали пък сме на първо място по корупция . Не може във всичко да сме на първо
svetlo
на 21.10.2016 в 14:36:34 #11Как няма да сме! Една част са умишлено ИЗГОНЕНИ от България другата част нямат пари за да заминат. Друга част от НЕКАДЪРНИЦИ те си седят и се надуват Да не говорим че правителството ни ИЗБИВА с вредни храни вкарани от ЕВРОПА
Vlady
на 21.10.2016 в 14:05:47 #10Има достатъчно качествени учени в НСА и АМВР - България развива с приоритет педагогическите науки (бивши физкултурни), юридическите(юрист-милиционери) и техническите(инженер- и архитект-пожарникари).
d-r Miroslav Balchev
на 21.10.2016 в 14:00:22 #9Здравейте, всички! На Здраве! От сърце Ви го желая здравето, защото то е нещо като бяла лястовица. Човек съществува само докато му вземат бъбрека за трансплантация. След това е никой. Скоро един баща ми разказва одисеята си в Александровска болница. Та да се върнем на учените и на НЕучените. По показател НЕучени сме на едно от първите места. Пак там сме по показател алкохолици, пушачи - все тревожни статистики, но тревога има, а ефект няма. Защото и цигарите и алкохола са доходен бизнес, вкарват в бюджета пари, ама колко изкарват никой не го е еня. Защото вкараните пари отиват при единици, а изкараните - народът ги плаща къде кеш, къде със здравето си, а все по-често и с живота си А как се става учен?! Ами трябва да работиш заедно с учени. Говори се за школи с по 300 годишна история, за цели дървета на познанието и приемствеността и развитието. Някой нещо да е чувал за трезвеност през последните 20 години? Някой от политиците да се изказал, да е направил нещо по тази тема? Всички кандидат президенти и вицепрезиденти да кажат какво мислят да направят по тази тема. Вярно е, че гласуването стана задължително, а пиенето и пушенето е по желание. А как човек започва да желае да се трови. Ами влизаш в магазина, а там най-големите рафтове бъкани с алкохол. Отиваш на училище и минаваш поне покрай два денонощни магазина за алкохол. Чакаш на спирката за трамвая, тролейбуса, автобуса, а на лафката - безброй кутии с цигари. Въпреки, че учените непрекъснато тръбят, че не трябва, че не бива, че е вредно, че е пагубно, че е лошо.... Всъщност за какво са такива учени?! По-добре да ги няма. И за какво ни е родно българско производсто - по-добре да си внасяме кисело мляко, хляб, месо, домати, ябълки, кокошки, овце, крави, прасета, лук, ряпа, дини, арпаджик, локум, халва, баклава и пр. и пр. от други държави. Същото е и с науката. За какво са ни тези учени. Нямаме нужда от поучаване. Има едно поколение към 60 - те след което всичко ще потъне в мъглата на средните векове. Тук таме ще има някой проблясък - я кръжочници информатици/математици ще вземат златни медали, защото са намерили начин да решат сложна задача, я някой завършил в Харвард или др. подобен ще му дожалее за "заблеяло ми е агънце" и ще предпочете да си направи ферма в България и тогава като птица Феникс от пепелта ще излетят /я излетят, я не/ новите будители и давай с начале........
Comon Sense
на 21.10.2016 в 13:58:07 #8Това беше ясно отдавна, въпросът е какво ще се направи за да се обърне този процес. Въпросът не е само в заплатите на учените. Трябва сериозна програма за развитие на науката и научните кадри, след като сме се довели до дъното в този момент. Как да си върнем умовете които се разпиляха по света? ...... Как да върнем нивото в университетите.... Нивото на малкото научно-изследователки звена в българските научни институти е отпреди 25 години.... да не говорим за тези дето бяха унищожени. Без помощ отвън - няма да стане, но не гледайте на запад .... освен високопарни приказки и празни обещания нищо ... И се иска много, много работа от Българска страна ... Ако беше необходимо 5-10 години да се убие всичко и още 10-15 за да стигне до осъзнаването че сме на дъното не знам колко ща нужни за възраждане на Българската наука - защото градивния процес е по-бавен от разрушителния.
vesko-marinov
на 21.10.2016 в 13:54:30 #7Няма да коментирам Сърбинът, който явно вече се е поСрбил. Ще напомня, че най-качествените наши учени СЛУЧАЙНО работят за водещите и добре плащащи ЗАПАДНИ ИНСТИТУЦИИ И ФИРМИ ! Вярно е, че провалите в "политическата ни система" разсипват и всичко, свързано с ДЪРЖАВНОСТТА и националното достойнство ! синекурни длъжности и хора винаги е имало, дори и когато целите са опорочени. Така че.....
Civic Mundi
на 21.10.2016 в 13:50:06 #6На последно място сме в Европа по брой учени, но сме на първо място по чалгари, русофили и селски тарикати. Съотношението е, колкото повече от едните, толкова по-малко от другите.
Сърбин
на 21.10.2016 в 13:47:23 #5Работил съм в БАН. Познавам обстановката отвътре. Ето как се работи там: Сутрин до 10,30-11 - пристигане на работа. От 11 до 12 - запознаване с новините на деня (по-рано с вестници, сега с интернет). Около 11,30 - кафе с цигарка или чай. Около 12,30 до 13,30 - търсене къде да се отиде на обед. Обед. Около 14 часа - кафе с цигарка, коментари на тема футбол, международно положение, вътрешна политика. След 15,30 - по-хитрите започват да изчезват постепенно. След 16,30 - изчезване, тръгване за пазаруване по магазините. И така - ден след ден. Да не говорим, че има групи и секции, които си пийват алкохол в работно време... Е, и за всичко това получават и държавна заплата... Че и осигуровки... Живот като по времето на Тодор Живков! Малка заплата, ама редовна! Те не знаят какво е работодателят да те остави 3 или повече месеци без заплата... Не знаят какво е по частните фирми... Хайде, моля ви се!
na vseki mm
на 21.10.2016 в 13:41:27 #4Добре, какво пак е станало??? Как ще се затрие тази държава ако не сме на първи места по лошите класации и на последни по добрите???
zankosax
на 21.10.2016 в 13:39:13 #3НА ПЪРВО МЯСТО СМЕ В ЕВРОПА ПО ПРОДАЖНОСТ, ПРОСТОТИЯ И НЕВЕЖЕСТВО В УПРавленческия апарат.Първенство държат и платените медии, промиват мозъците на стадото.А стадото наведено, се събужда КОГАТО МУ ВЛЕЗЕ ЯКО ОТЗАД, ама след дъжд качулка, когато вече всичко е решено протестите нямат ефект.Трае си сега докато Бойко първи подпише ITTP трансатлантическото унищожително споразумение и когато се наводни пазаря с ГМО, напомпени пилета и инжектирани меса с ракообразуващи хормони ще се сети да протестира, ама да знаете, връщане назад няма и не може и да има.
Пантю
на 21.10.2016 в 13:23:47 #2Много хора у нас, все още не са разбрали, че след студената война и пръкването на т.н."Демокрация" у нас, победителите в Студената война ни върнаха с повече от 100 години в обществено-икономическото ни развитие! За какви учени говорите ... Ние, поминък не ни остана, та наука да създаваме!!!?? След това тези победители ни се представиха за "Партньори" и "Съюзници", превръщайки ни в колония от тип 21-ви век. Източват ни всякакъв вид ресурси, а Българският народ и държавниците му(колониалната администрация на ген.Бойко Борисов), нямат и не желаят да инат съпротивителни сили и само климат с глава, като овце пред заколение и се чува -:Yes", "Yes"!
Чорлав
на 21.10.2016 в 13:18:09 #1Учен с минимален надник не се цани. Ама нейсе, нали имаме пари (по 1300 лева на калпак месечно!!!) за десетки хиляди бежанци...за какво са ни учени. Един афганистански миризливец ни е по-скъп и ценен от един учен.