Голямата верига хранителни магазини „Кауфланд" е проявила интерес към сграда на Българската академия на науките.

Това заяви председателят на Общото събрание на БАН Стефан Воденичаров след среща с лидера на БСП Сергей Станишев и представители на левицата.

Писмото от търговската верига „Кауфланд" е изпратено до председателя на БАН и до министъра на финансите, до министъра на образованието и заместник-областния управител.

По думите на члена на изпълнителното бюро на БСП Ваня Добрева, която участва на срещата, се очертават две тенденции - към тотална либерализация и авторитарен тип управление - цялата власт се дава на министър-председателя.

Тя посочи, че такова нещо не е имало и в годините на тоталитаризма.

Добрева изрази безпокойство за имотите на БАН, които по едни оценки на себестойността надхвърлят 1 млрд. лв., а по други - са над 3 млрд.

Особено притеснение изрази Добрева по отношение на развитието на хуманитарните и обществени науки.

Представителите на БСП разкритикуваха законодателните промени и опитите да се извърши реформа, без за това да е осигурено финансиране.

От БАН представиха предприетите до момента действия за преструктурирането - по отношение на възрастовата структура и на структурата от институти на Академията.

Припомняме, Общото събрание гласува преди две седмици дейността на академията да се съсредоточи в 9 изследователски направления.

Следваща стъпка ще бъде атестиране на хората и разпускане на сегашното общо събрание и избор на следващо, което да избере ново ръководство на БАН.

Обърнато беше внимание на ефектите от противопоставянето между университетите и БАН.

„Дали създаваш знания или преподаваш знание са двете страни на един процес и противопоставянето е изкуствено и излишно", посочиха представители на БАН.

Те апелираха реформата да се извърши така, че да има качество и контрол на това качество.