Белград е готов да изкупи дела на руската "Газпромнефт" и този на "Газпром" в "Нафтна индустрия Сърбия" (NIS), ако бъдат наложени санкции от САЩ, заяви сръбският лидер Александър Вучич по RTS.
"Вече имаме пари, за да изкупим NIS. Ако стойността на компанията се оценява на 1 млрд. евро, говорим за 600 млн. евро за изкупуване на акциите на "Газпром" и "Газпром нефт". И тук е моят въпрос към американците. Искате ли ние да ги купим и те веднага да разполагат с 500, 600 или 700 млн. евро?" - Вучич заяви.
Той заяви, че Сърбия ще получи документа за санкциите на САЩ срещу NIS на 10 или 13 януари. Страната разполага с резерв от дизелово гориво и бензин за 85 дни, така че не се очаква криза в доставките на петрол, каза сръбският лидер. Въпреки това той планира да обсъди вноса по Адриатическия петролопровод с хърватския министър-председател Андрей Пленкович.
Вучич добави също, че Белград не знае дали Вашингтон ще запази ограниченията срещу NIS в случай на пълно намаляване на дела на "Газпром" или само на мажоритарния дял. Той заяви, че САЩ искат да "обърнат Сърбия в своя посока", а не да я "наказват".
Ден по-рано Вучич заяви, че санкциите на САЩ срещу NIS могат да влязат в сила още на 15 март, което ще доведе до сериозни проблеми за сръбските рафинерии и нефтохимически компании.
През януари той планира визита за разговори с новоизбрания лидер на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон, след което ще обсъди настоящата ситуация с руския президент Владимир Путин. Вучич говори за намерението на САЩ и Великобритания да наложат съответните санкции в средата на декември и нарече решението "геополитическо".
Сръбският президент също така нарече Москва надежден партньор, а принудителното изземване на контролния пакет акции на "Газпром" - краен сценарий, който се подкрепя от повече от половината членове на правителството.
Москва смята западните санкции за незаконни и настоява за тяхната отмяна. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви пред ТАСС, че разговорът на Путин и Вучич се координира "възможно най-бързо".
NIS е най-голямата енергийна компания на Балканите, която проучва, добива и рафинира нефт и природен газ, притежава петролна рафинерия в град Панчево край Белград и мрежа от над 400 бензиностанции. Компанията се занимава с проучване и добив извън Сърбия - в Румъния и Босна и Херцеговина. По данни на N1Info "Газпромнефт" притежава 50 % от NIS, Сърбия - 29,87 %, а "Газпром" - 6,15 %.
ВълкСчадъР
на 06.01.2025 в 12:21:02 #1----> Той заяви, че САЩ искат да "обърнат Сърбия в своя посока", а не да я "наказват" <----- Да, просто ще купувате от нас, ватниците загубиха още един пазар