Сръбският президент Александър Вучич в понеделник в телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров е обсъдил обявените санкции срещу Петролната индустрия на Сърбия (NIS), съобщава РТС. 

Ще бъде организирана среща на сръбски и руски експерти веднага, щом бъдат оповестени американските санкции.

Двамата са обсъдили и Косово. 

Вучич е информирал за последния ход на Прищина, която се опитва да забрани на "Сръбска листа" да участва в предстоящите парламентарни избори, насрочени за 9 февруари 2025 г.

Според Белград, това е в нарушение на всички актове на международното публично право. Централната избирателна комисия на Косово мотивира решението си с националистическата позиция на партията и близките връзки със Сърбия.

Вучич написа в Instagram, че е провел много добър и съдържателен разговор с руския външен министър.

"Обсъдихме и съвместно изразихме нашата загриженост относно ситуацията в Босна и Херцеговина и Република Сръбска и се съгласихме, че пълното спазване на Дейтънското мирно споразумение е най-добрият начин за запазване на мира и стабилността", написа президентът.

Вучич иска изключение за Сърбия от санкциите срещу руския газ

Вучич иска изключение за Сърбия от санкциите срещу руския газ

Сърбия е била официално информирана, че решението за санкциите ще влезе в сила на 1 януари

Припомняме, че по-рано през декември, Вучич съобщи, че Сърбия е била официално информирана, че решението за санкциите ще влезе в сила на 1 януари, но не е получил никакви свързани документи от САЩ.

Сърбия почти изцяло зависи от руския газ, който получава по тръбопроводи в съседни държави. След това газът се разпределя от NIS, която е мажоритарна собственост на руския държавен петролен монополист Газпром Нефт.

Вучич каза, че след като получи официалните документи, "първо ще говорим с американците, след това ще говорим с руснаците", за да се опитаме да отменим решението. "В същото време ще се опитаме да запазим приятелските си отношения с руснаците и да не разваляме отношенията с тези, които налагат санкции", добави той.

Въпреки че официално се стреми към членство в Европейския съюз, Сърбия отказа да се присъедини към западните санкции срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна, отчасти заради ключовите доставки на руски газ.

Вучич каза, че въпреки заплахата от ембарго, "не съм готов в този момент да обсъждам потенциални санкции срещу Москва".

Вучич: Догодина Сърбия ще бъде най-бързо развиващата се икономика в Европа

Вучич: Догодина Сърбия ще бъде най-бързо развиващата се икономика в Европа

Данните от тази година са оптимистични

Попитан дали заплахата от американски санкции срещу Сърбия може да се промени с пристигането на администрацията на Доналд Тръмп през януари, Вучич каза тогава: "Първо трябва да получим официалните документи и след това да говорим с настоящата администрация, защото бързаме. "

Едно от решенията е да се намали руският дял в NIS  до под 50%. "Това създава проблеми с нашите руски приятели, както политически, така и от всякакъв друг вид", оплака се президентът.

"Газпром нефт" притежава 50% от NIS, "Газпром" - 6,15%. Други 29,87% от акциите са собственост на Сърбия, останалите - на миноритарни акционери.