Бившият образователен министър Меглена Кунева е изненадана от некоректния (според нея - б.р.) прочит на писмото на ЕК за спиране на оперативната програма за образование. Според Кунева има опити за прехвърляне на отговорност по повод установените от европейския одит слабости в управлението на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" (ОП НОИР).
В няколко точки Кунева припомня:
ОП НОИР е одобрена с решение на Министерския съвет № 796 от 2 декември 2014 г. Работата по финалния вариант на програмата е най-активна по времето на служебния кабинет с министър-председател Георги Близнашки.
От август 2014 г. до април 2016 г. за ОП НОИР отговаря проф. Николай Денков - заместник-министър на образованието и науката (настоящ служебен министър на образованието - б.р.).
За оперативното ръководство на програмата от 2013 г. до декември 2016 г. отговаря Иван Модев - директор на Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" в МОН и настоящ началник на политическия кабинет на министъра на образованието и науката. Това са хората, които в най-дълъг период от време и почти без прекъсване са носели водеща отговорност за управлението на ОП НОИР, твърди Кунева.
Във втора точка тя признава, че одитът на ЕК е за периода от нейното одобряване до октомври 2016 г. През този период настоящият ръководен екип на министерството е имал своята най-силна роля и отговорност.
Одитът на ЕК е предварителен, т.е. има за цел да установи потенциални рискове и слабости в управлението на програмата. Подобен одит е стандартна практика за нови програми, при стартирането на които е нормално да има трудности и въпроси, свързани с по-ефективно управление.
Според Кунева не е коректно да се говори за спиране на средства. България има срок, в който следва да представи своите аргументи и предприетите действия по бележките на европейските одитори, съветва бившата министърка.
"Значителна част от бележките на европейските одитори са свързани с процеса на програмиране и оценяване по грантовите схеми за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства. Този процес изцяло е организиран и контролиран от Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" като Управляващ орган на ОП НОИР. Като министър установих тези проблеми и предприех мерки, за да не се допусне незаконосъобразно разходване на европейски средства", заявява Кунева.
Тя отчита, че е дала на сигнал на прокуратурата и е наказала служители на МОН като същевременно е спряла договорите на няколко новорегистрирани сдружения и те не са получили финансиране.
По друга част от слабостите, установени в европейския одит, свързани с разпределението на функциите по управлението и изпълнението на програмата, предприех мерки, които не са отразени в доклада на европейските одитори, тъй като той отразява констатациите им към октомври 2016 г.
Утвърдих план за действие с мерки, срокове и отговорници, който представих на министър Денков и в който са адресирани всички бележки на европейските одитори. Изпълнението на този план ще позволи успешното продължаване на програмата, уверява Кунева.
"Не отговоря на истината твърдението на министър Денков, че е напуснал позицията заместник-министър на образованието и науката, защото е предлагал решения за управление на програмата, които не са възприети от ръководния екип на МОН. Проф. Денков напусна, защото не беше съгласен с моя подход да има отделен заместник-министър, който да отговаря за оперативната програма, и друг, който да координира висшето образование и науката", пише Кунева.
Настоявам всякакви спекулации по темата за ОП НОИР да бъдат преустановени, защото от тях най-много губи системата на образованието и науката, пише Кунева.