Отделените 15 млн. лв. от държавния бюджет за Националната програма "Отново заедно" ще стигнат за 30 000 ученици - около половин випуск и придружаващите ги педагогически специалисти.
Заради това ограничение се налага педагогическият съвет във всяко училище да определя критериите за подбор на учениците, които ще се включат в пътуване през лятото, финансирано от държавния бюджет. Това е записано в новата програма "Отново заедно", която беше публикувана за 14-дневно обществено обсъждане днес, съобщават от Министерството на образованието (МОН).
От възможността да летуват на пълна държавна издръжка могат да се възползват ученици от I до XI клас през настоящата учебна година в държавни и общински училища. Те ще бъдат разпределени в групи по 10 до 15 души. Всяка група ще бъде придружавана от учител или друг педагогически специалист.
Училищата с по-малко от 150 ученици и педагогически персонал могат да кандидатстват за включване в програмата с не повече от 12 участници, вкл. придружителя. По-големите училища могат да включат до 7% от общия брой ученици и педагози, но не повече от 165 участници заедно с придружителите. От МОН обясняват, че ограничението в броя се налага от разпоредбите в Закона за обществените поръчки - той лимитира до определена граница размера на публичните средства, които могат да бъдат разпределяни без отнемаща време конкурсна процедура.
Туристическият пакет за всеки участник в "Отново заедно" е на стойност 500 лв. Той трябва да включва транспорт, настаняване, храна и културна, спортна или друг вид социална програма за шест дни. За да се включат в програмата, училищата трябва да изпратят в МОН минимален набор от документи, включително три оферти от туроператори, както и мотивирано решение на педагогическия съвет за избор на една от тях. Заявки ще се приемат от одобряването на програмата от правителството до 1 септември 2021 г. или до изчерпване на предвидените финансови средства. Документите ще се проверяват от специална комисия в МОН по реда на тяхното постъпване.
Целта на новата национална програма е да насърчи възстановяването на комуникацията между учениците, да помогне за обогатяване на тяхната култура, да стимулира работата им в екип, да създаде условия за увеличаване на физическата им активност. Всичко това е от важно значение за присъственото започване и провеждане на образователния процес през следващата учебна година.
valentin-tzonev-1
на 01.06.2021 в 21:00:09 #2Правилно, калпазаните не трябва да ходят на тия лагери! Точно така трябва да бъде!!!
oktavian
на 01.06.2021 в 16:42:44 #1След като президентът кани на безплатна почивка в България македонските ученици, защо не намери пари и за всички български деца? Защо за едните, които не се определят дори като българчета има, а за другите, нашенските крив макарон! Още един пореден скандал се заформя!