146 са българските и 186 - докладите от чужбина.
След приключването на форума, който ще продължи до 25 септември, ще се организира виртуална сесия в интернет страницата на конгреса /www.MET.tea.bg/.
Виртуалната сесия ще включва и форум, който ще продължи около месец, съобщи днес на пресконференция Дамян Дамянов, главен секретар на Научно-техническия съюз по машиностроене.
Конгресът се характеризира с много силно участие на младите учени в България, информира проф. Георги Попов, заместник-председател на Научно-техническия съюз по машиностроене и член на Почетния комитет на конгреса.
Той допълни, че това засилено присъствие на млади специалисти на форума, го зарежда с много голям оптимизъм за бъдещето на високите научните технологии в България.
Конгресът се открива с Пленарна сесия на тема: “Физически високи технологии”, на която ще бъдат представени 15 доклада на най-изявените учени от страната и чужбина.
Пленарната сесия има задачата да защити пред по-широка аудитория тезата, че високи технологии са не само информационните, а всички в които е материализиран многократно повече реален и овеществен умствен труд в сравнение с конвенционалните технологии.
Организатор на Международния конгрес “Машиностроителни технологии ‘04” е Научно-техническия съюз по машиностроене.
В него членуват над 1 000 учени от Българската академия на науките /БАН/, Техническите университети и институти и специалисти от индустрията.
Съорганизатори на конгреса са БАН, Техническите университети в София и Варна и Федерацията на научно-техническите съюзи.
Провеждането на срещата се осъществява с подкрепата на Община Варна.
Кметът Кирил Йорданов е член на Почетния комитет на конгреса.
Председател на Националния организационен комитет е ректорът на ТУ-София Венелин Живков, а на Международния програмен комитет заместник- председателят на БАН акад. Никола Съботинов.