Днес Отрасловият съветза тристранно сътрудничество на синдикатите и работодателските организации в системата на училищното образование отново ще заседава в Министерството на образованието и науката.

На него за пореден път ще бъдат обсъдени исканията на синдикатите за увеличение на заплатите в средното образование. Това е последният шанс да бъде спряна ефективната стачкана учителите, която започва от понеделник, 24 септември.

Припомняме, на вчерашната си среща с представители на Съюза на работодателите в системата на средното образование министърът на образованието Даниел Вълчев заяви, че разликата между разчетите на правителството за увеличението на учителските заплати и искането на синдикатите за 100-процентно повишение на заплатите е около половин милиардлева.

След срещата министър Вълчев призна на учителите моралното право да стачкуват за по-високи възнаграждения. Той обаче заяви, че допълнителна сума от половин милиард не може да бъде осигурена.

Директорите на училища изразиха надеждада не се стигне до стачка в понеделник, тъй като това ще доведе до сериозни проблеми в организацията на учебния процес. По закон училищата трябва да уведомят родителите за това дали ще има стачка три дни предварително.

Междувременно председателката на СБУ Янка Такева заяви, че ефективната учителска стачка в понеделник ще бъде следена от европейски наблюдатели и журналисти от телевизионните канали Си Ен Ен и Би Би Си.

Утре у нас пристигат 10 представители на синдикални организации от Централна и Източна Европа, както и генералният секретар на Европейската комисия по образованиеМартин Рьомер. Според Такева това се налага поради възможността от манипулации в хода на стачката.