Всички мнения за отпадането на таксите за ВУЗ-овете ще се чуят. Това увери просветният министър Галин Цоков преди заседанието на ресорната комисия. Припомняме, че съветът на ректорите се обяви против падането на таксите.
Темата все още е на етап за обществено обсъждане, по думите му. Ще се чуят други мнения по въпроса, както обясни Цоков.
Ще се вслушаме във всички мнения, обеща министърът. На въпроса на News.bg дали трябва студентите, които се възползват от безплатното образование да бъдат задължени за известен период да се реализират в България, министърът отговори, че ако има такива разумни предложения, които съответстват на българското и европейското законодателство, той е готов да ги чуе.
Увеличава се броят на младежите, които 5 години след завършване остават в страната, каза още министърът на образованието. Техният дял е скочил на 86%. Преди години са били едва 75%.
Това е още един начин да задържим младите хора, смята той като изтъкна, че едва ли със задължителни мерки те ще бъдат стимулирани.
2200 е средната заплата на висшист в България, както отчете Цоков.
Темата бе поставена и в комисията.
Само МОН не може да предложи такава мярка, тъй като засяга бюджета. Специалистите с висше образование над 30 години са около 30 процента, а в другите държави делът им е над 40%. По тези показатели изоставаме от развитите страни. С всяка година ще намалява и популацията на випускниците. Младите хора, които завършват висше образование се реализират тук, а не напускат страната. Според Галин Цоков мярката ще е стимул да останат в страната.
Образованието, науката и културата бяха определени като национални ценности, подчерта той. Над 18% от младите хора между 18-25 години нито учат, нито работят. Данните са на ОИСР.