Депутатите приеха на първото четене на Закона за висшето образование, предложен от "Има такъв народ" (ИТН), с който се намаляват таксите за студентите платено обучение.

Поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определяне на таксите за обучение на студентите, техният размер понастоящем е осезаемо изравнен или дори надвишава размера на таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка, се отбелязва в мотивите към законопроекта.

Вносителите посочват, че таксите далеч надвишава финансовите възможности на българските кандидати за студенти и докторанти, а вече дори и на тези от чужбина.

"Така нашата страна става ценово неконкурентноспособна образователна дестинация на фона на глобалния образователен пазар", се посочва още в мотивите.

Според МОН така се решава проблем, който се е получил като страничен ефект от увеличаването на държавната субсидия. Същевременно просветното ведомство призова да не се залита към много ниски стойности на таксите за платеното обучение.

От Съвета на ректорите на висшите училища в България подкрепиха законопроекта, като представиха аргументи, че таксите трябва да бъдат намалени до 60% от размера на настоящата формула, чиято промяна се предлага, като беше посочена и нуждата да се направи изключение при изкуствата, където спецификата на обучението изисква още по-голямо намаление.

Беше посочено, че таксите за платено обучение са основният източник за осигуряване на капиталовите разходи в държавните висши училища.

Вълчев: Никой от нас, със свое действие, не е увеличавал таксите за университетите

Вълчев: Никой от нас, със свое действие, не е увеличавал таксите за университетите

Това е обратната страна на монетата на увеличението на субсидиите

Министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта, че в случая се увеличават таксите на студентите платено обучение. Той припомни обаче и за ръста на заплатите във висшето образование.

"Подобряваме благосъстоянието си. Българските висши училища стават неконкурентни на съседни страни", изтъкна Вълчев.

Според него е нужна регулация, за да няма преливане на средства от държавната поръчка към платеното обучение. "Държавите висши училища изпълняват обществена дейност", поясни още министърът на образованието.

Той посочи, че средно 7600 лева е държавната издръжка на един студент.

Красимир Вълчев призова за балансирано решение между първо и второ четене.

Николай Радулов от МЕЧ коментира, че в случая се действа реактивно. Според него платеното обучение в държавните висши училища е нонсенс.

Николай Денков от ПП-ДБ заяви, че трябва да се намери решение в следващите няколко дни, а законът не дава решение. "Търси се най-лесното решение, а не най-доброто и устойчиво", коментира бившият премиер.