Да се заложи на стимулите, а не на санкциите спрямо хората, които се обучават в България, иска образователният министър от служебния кабинет Николай Денков.

Той се срещна с ръководители на представителните работодателски организации.

Коментарът му беше по повод предложението отпреди месеци на две от тях - БТПП и АИКБ. В края на септември работодателите поискаха студентите, които са държавна поръчка, да са длъжни да останат да работят в страната за определен период от време - между 3 и 5 години, а който замине за чужбина, да възстанови парите, защото били платени от бюджета за издръжката му.

БТПП против допълнително стимулиране на студенти за администрацията

БТПП против допълнително стимулиране на студенти за администрацията

Основният дефицит на кадри е не в администрацията, а в реалната икономика

"Единствено стимули, а не санкции могат да помогнат за осигуряване на достатъчно квалифицирани специалисти за българската икономика", каза Денков.

Денков е убеден, че наказателната мярка висшисти да възстановяват разходите за обучението си в България би имала обратен ефект: "Такова изискване би изгонило младите хора от българските университети", заяви министърът.

Един от възможните механизми в посока стимулиране е въвеждането на държавни стипендии за обучение в дефицитни професии и специалности, предложи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев посочи няколко основни проблема, за решаването на които държавата и работодателите могат да работят заедно. По думите му качеството на професионалното образование, балансът между търсене и предлагане на специалисти и квалификацията на учителите са само част от тях.

Председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов предложи съдействието на бизнеса при изготвянето на учебниците по предприемачество и в провеждането на самото обучение.

Образованието и лисата на инвестиции в човешкия капитал – проблем за иновациите

Образованието и лисата на инвестиции в човешкия капитал – проблем за иновациите

Плевнелиев отчете, че все пак имаме постижения в областта

Васил Велев пък подложи на съмнение прилагания в момента принцип "Парите следват ученика и студента" и настоя финансирането да се обвърже с потребностите на икономиката. Той напомни, че от 2014 г. се чака Наредба за защитените професии, която поне частично да спре упадъка на професионалните гимназии.

"В момента ни ползват като помощно средство, а ние искаме да сме вътре в образователния процес, като участваме например в подготовката на програмите и в провеждането на практическото обучение", заяви Иван Бойков, който е зам.-председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и изпълнителен директор на Камарата на строителите.