Близо 21 млн. лв. са необходими на БАН над утвърдената бюджетна субсидия от 59 млн. лв., за да продължи дейността си.

Това заяви днес пред репортери главният научен секретар на академията проф. Владимир Димитров, цитиран от БиТиВи.

Има опасност от влошаване на качеството на хидрологичния, сеизмологичния, екологичния и радиологичния мониторинг, обясниха ръководителите на институтите по геофизика, метеорология и хидрология и по ядрени изследвания.

Те се опасяват също за материалната база, необходима за техните изследвания. Тревожи ги и липсата на стимул за младите учени да работят в институтите.

Наполовина се намалява и средната работна заплата - от 628 лв. сега става 310 лв., ако остане същият личен състав. Взимат се и по няколко дни неплатен отпуск всеки месец, казаха учените.

Те обясниха, че правят пресконференция, защото няма отговор на многобройните им опити да влязат в контакт с правителството, за да обсъдят проблемите, които трябва спешно да се решат.

По думите им не са изпълнени и обещанията, които премиерът Бойко Борисов е дал при протеста на БАН на 19 май - академията да стане първостепенен разпоредител на бюджета, тоест да управлява средствата си, и да се назначи финансов мениджър, който да контролира управлението на средствата и на имотите на БАН.