Президентът Първанов наложи вето върху Закон за развитието на академичния състав.
Това стана малко, след като държавният глава се срещна по тяхна молба с представители на сдруженията на младите учени „Когито" и "Ирион".
Едно от исканията на сдруженията беше именно президентско вето върху закона.
За това решение са анализирани становища, позиции и предложения в хода на приемането на закона, изпратени от Българската академия на науките, Софийския университет, Съюза на учените в България, както и от други висши училища, научни звена, учени и преподаватели, неправителствени организации.
Президентът Първанов смята, че връщането на някои текстове ще даде възможност за още една дискусия по тези въпроси, които засягат цялото ни обществено развитие.
Според държавния глава някои от законодателните разрешения не съответстват на Конституцията на Република България, на правото на Европейския съюз и на други действащи в страната закони. Налице са и съществени празноти в законовата уредба, които ще възпрепятстват нейното точно приложение.
Президентът свята, че законът не урежда с достатъчна пълнота и изчерпателност условията за академична дейност и кариерно израстване на научните работници в страната.
Възможността за определянето на такива условия и ред в правилници на висши училища и научни организации няма да гарантира в достатъчна степен равните правни възможности, които имат всички граждани.
В закона трябва да намерят място единните държавни изисквания, които са предвидени за уредба с правилника за неговото прилагане, за да са трайно уредени и еднакви за всички. Само въз основа на законово уредени изисквания може да се упражнява контрол.
Липсват ясни критерии и изисквания за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности. Размити са критериите между длъжностите „главен асистент", „доцент" и „професор", заемането на които става с наличието единствено на научната степен „доктор". Налице са съществени празноти в критериите и механизмите на формиране на Националната листа на членовете на журита и арбитри, както и на научните журита.
Признаването на придобити в чужбина научни степени би трябвало да се извършва от един орган за цялата държава и по еднакви критерии, установени в закона, при спазване на изискванията на Директива 2005/36/ЕО за признаване на професионални квалификации.
Държавният глава категорично не е съгласен с изключването на съдебния контрол върху актове, които са от изключително значение за правата на лицата, участващи в съответните процедури по закона.
Това разбиране многократно е мотивирало президента при упражняване на правото му на вето, тъй като съдебният контрол е основополагащ елемент на правовата държава. Не са налице основателни причини, които да обуславят неговото ограничаване.
В началото на срещата си с младите учени Първанов подчерта, че законът е приет във времето, когато се води дебат за стратегия „2020", в която на науката и образованието се отделя ключово място като фактор и лост за развитие.
След срещата с президента Стилиян Георгиев, който е представител на Сдружението на младите учени „Когито" заяви, че техните основни забележки по закона са свързани най-вече с липсата на държавни критерии и изисквания.
По думите му младите учени са обезпокоени от липсата на гаранции в закона за безпристрастни оценки за академично израстване.
Всички искат промяна, но няма съгласие с начина, по който се предлага тя да бъде проведена, отбеляза Орлин Йорданов от сдружението и допълни, че в закона липсва уредба за академично израстване.
Младите учени изразиха и опасения, че журитата няма да бъдат формирани безпристрастно, тъй като е отпаднал вариантът за съставянето им чрез жребий.
Неодобрение има и относно отпадането на изискването за трудов стаж на професорите и доцентите.
Според представителите на „Когито" това може да доведе до спад в качеството.
van_b
на 02.05.2010 в 21:27:11 #27Повече от ясно е, че би трябвало да се сложи край на досегашния модел за развитие на преподавателския състав, най малко защото е остарял и не отговаря на съвременните тенденции в науката и технологиите и отразява реалности, типични за 60-те години на миналия век, когато държавата трябваше да контролира научната мисъл. Много от съществуващите процедури са силно корумпирани, архаични и конспиративни и водят до ограничаване на мисленето в областта на съвременните направление в образование и наука. Често пъти сега съществуващите научните съвети обсъждат някои нови, съвременни разработки, без да познават дори терминологичния апарат, продложени по принуда в техния съвет, тъй като липсват адекватни на съвремениите наука структури. Представете си тогава, каква ще е преценката на изследването,което се защитава. Науката в страната е в застой и ако не се променят нещата ще изоставаме тотално, от друга страна всяка промяна формира съпротива, тъй като е свързана с някакви усилия да подобрим сега съществуващия ред.
Yoda_science
на 29.04.2010 в 09:57:22 #26Законът не осигурява среда за развитие на науката. Сега, който се хабилитира става ръководител (катедра, секция или на по-високо ниво) и царува административно. Тъй като от него зависи стартиране на процедура за нови халибитиции, той става феодал. В общите събрание отиват само хабилитираните учени и там те имат 75 % от целия състав - 10 % са студенти и докторанти и само 15 % са от нехабилитираните учени. В същото време в учебните програми асистентите са тези, които водят упражненията - обикновено 75 % от общата учебна програма. Това е огромният проблем на науката като цяло. По този начин интересни идеи не могат да се развиват, защото те нямат административната платформа. Сега всяка идея за нова дисциплина се оглаява от шефа на катедрата. Какво може да се направи - на първо място да се осигури възможност всеки да израства на собственото си работно място, тоест хабилитацията да се извършва независимо от останалите колеги. Да няма възможност за заемане на няколко административни длъжности - рък катедра, декан, редактор на специализирано списание. Ръководителита на катедри задължително да са само нехабилитирани лица - доктори на науките и със стаж над 5 години. Да се създаде национален форум за разработване на проблемите на България - например проблеми на миграцията, на транспорта, на демографията и прочее.
keke25
на 27.04.2010 в 02:05:14 #25Гоце е мъжка мастия.
БулаваSSNЗ0
на 26.04.2010 в 20:14:50 #24Верно че беше Х. Спокойно, буламач, ще го оправя.



БулаваSSNЗ0
на 26.04.2010 в 20:12:33 #23Уроде, нарочно пускам грешчиците за да те мислят всички освен за луд, също и за неграмотен.
А модовете нека ако ще банват мен да баннат и буламача, така и така той вече наруши един куп правила на форума, демек - готов е. Спокойно ще се пререгистрира, така че тука няма дълго без огромната посещаемост да му се гледа сеира. И аз ще се върна, таман нема да се знае по никви дати на регистрации кой кой е, собствените му русофилски друзя ще се объркат, абе пълен кодош.
Така че давайте - бан и за двана ни а после нови регистрации с нови дати 



БулаваSSNЗ0
на 26.04.2010 в 19:52:30 #22Все още имало мислещи хора в тая държава: http://news.ibox.bg/news/id_295036038

БулаваSSNЗ0
на 26.04.2010 в 19:49:23 #21Балватарчо, няма земна сила с правомощия и компетентност да ме титолува. Над мен никой не стои на тая земя, напротив, аз съм олицетворение на бъдещето и вечността. Сам се определям като богоносец, но с тъпата си седесрастична кратуна едва ли ще ме разбереш

ascent
на 26.04.2010 в 18:28:40 #20Ако няма национални критерии, тогава всеки *свой* без да има никакво покритие, а само и единственно защото е *свой* може да стане професор, асистент или доцент. Такова чудо никъде го няма - узаконена шуробаджанащина. Впрочем бг е крайно подходящо място за подобен експеримент. Изгоден е този закон най-вече за министъра, нали си има свое университетче и ще коли и беси по този начин в феодалния си имот.
kapitalat
на 26.04.2010 в 17:20:21 #19Носят се опционно - свързани слухове, че Гумен Муйов бил собственик на Пещера ... А кой е Гумен Муйов ? Това не беше ли главатарят на бандата ' Али Баба и 40 - те разбойника ', които обитават пещерата ?
жунгръц
на 26.04.2010 в 17:16:23 #18flagellum dei | 26.04.2010 16:03 жуни, ама вие да не би да плюете нещо , с което не сте запознали ? ============================= Кажи ми къде по-точно видя плюнка сътворена от мен? Просто ми е смешно как някои хора като чуят реформа и започват да се захласват, все едно са на откриване на мол с промоция кило банани за 50 ст!
Признавам, че не съм запознат и както виждаш нито съм се изказал категорично в полза на президента, нито категорично против закона. Активната страна е променящата, така че тя трябва да докаже правотата си! Признавам си, че след мотивите за импийчване и промените в НПК съм малко субективен, но оставам с отворени сетива за герберската истина. А ти вече ставаш досаден с елементарното си заяждане. 
White Knight
на 26.04.2010 в 17:13:01 #17ГОЦЕ е соц-интелект , мазник-доносник ... Кога пак ще се изфука за дето е спасил мазно-кадифената си кожа от impeachment ??
Лайняно-кадифено , Бйе Сйе Пйе - Говедо ...
Соц Естраден Певец
вирус
на 26.04.2010 в 17:10:11 #16Щом закона е писан от ГЕРБ-авите значи е за боклука.Тия сътворяват само анти народни закони,целящи да унищожат и подложат на системен тормоз обикновените хора.
жунгръц
на 26.04.2010 в 16:32:40 #15Може ли всички защитници на закона, да ми резюмират частите от него, които така страстно подкрепят? Приемам, че образователната и научната ни система имат дефекти, но с какво този закон ще подобри положението? Благодаря!
LEVSKI27
на 26.04.2010 в 16:30:09 #14ПРЕЗИДЕНТА Е ПИЧ ! НАРЦИСИТЕ ЧАЛГАРИ НЕКА СИ ЛАЯТ
avatar22
на 26.04.2010 в 16:20:04 #13Новини Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия (comdos.bg) обяви имената на 44 ръководни служители в Българската академия на науките (БАН). Проверени са били 348 лица - председателят, заместник-председателите, главният научен секретар, членовете на управителни съвети, директорите, заместник-директорите, научните секретари в БАН и в нейните научни институти и други самостоятелни звена. Три лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от закона за достъп и разкриване на досиетата. Сред оповестените агенти и сътрудници на ДС няма председатели на БАН. Има 24 директори на институти, центрове, лаборатории и дирекции, 13 заместник - директори, четирима научни секретари, двама заместник-председатели и един член на Управителния съвет на академията. Сред агентите, които години наред са ръководили българската наука са: директорът на Института за философски изследвания Васил Проданов (агент Иванов), директорът на Института по история Георги Марков (агент Роман) и зам.-директорът Валери Григоров Стоянов (с псевдоними Парк и Бела), директорът на Института по социология Велина Михайлова Топалова (с псевдоним Георгиев), директорът на Института по инженерна химия Венко Бешков (Хаджията), директорът на Централната лаборатория по оптичен запис и обработка на информацията Венцеслав Христов Съйнов (Христов), зам.-директорът на Института по органична химия с център по фитохимия и научен секретар на БАН Владимир Димчев Димитров (Чипанов), директорът на Центъра по наукознание и история на науката Георги Димитров Ангелов (Лазар), директорът на Института по ботаника Димитър Райчев Пеев (Димитров), научният ръководител на "Българска енциклопедия" Евгени Викторов Головински (Юрий; Ернст), научният секретар на БАН Иван Недков Иванов (Инов), директорът на Института по паралелна обработка на информацията Кирил Любенов Боянов (Лалчев), директорът на Института по полимери Кольо Димов Троев (Чипев), зам.-председателят на БАН Кирил Димитров Косев, вече обявяван като депутат, директорът на Института по генетика Костадин Иванов Гечев, директорът на Института по хидро- и аеродинамика във Варна Костадин Йосифов Йосифов (Омуртаг), директорът на Института по катализ Лъчезар Ангелов Петров (Климент), научният секретар на БАН Любомир Николов Казаков (Азовски), научният секретар и зам.-председател на БАН Наум Асенов Якимов (Христо), директорът на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана Пенчо Стоев Генешки (Трендафилов), директорът на Националния природонаучен музей Петър Берон (Бончев), вече обявяван като депутат, директорът на Института по невробиология Радомир Георгиев Радомиров (Господинов), директорът на Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив Румен Давидков Каканаков (Данев), директорът на "Международна дейност" към Централното управление на БАН Румяна Борисова Радева-Каракашева (Раймонда), директорът на Кирило-Методиевия научен център Светлина Николова Тодорова (Колева), директорът на Научния архив на БАН Стоян Христов Пинтев (Владимиров), зам. -директорът на Института по психология Толя Стоицова (Сергей), директорът на Института по физикохимия Христо Нанев (Каназнски), директорът на Института по слънчево-земни въздействия Цветан Пантелеев Дачев (Първанов), директорът на Института по металознание Янко Боянов Арсов (Серьожа; Володя), директорът на Академичното издателство "М. Дринов" Ячко Павлов Иванов (Тополница; Тополов) и др. БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ !!! ТОВА, ДРАГИ МИ ЧИТАТЕЛИ СА ХОРАТА КОИТО ЩЕ ПРАВЯТ "РЕФОРМАТА" В БАН БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ !!!

avatar22
на 26.04.2010 в 16:13:57 #12Balkandji Yovo
на 26.04.2010 в 16:08:14 #11Регистриран на: 15.08.2006, 10:45 9. Минувач | 26.04.2010 14:38 Защо не си гледа снайпера? ============================ Сигурно,щото си лекува йощ трипера. Малко нервозен ми се струва напоследък Гоци.Сигур е заради шамарите по червената кратуната,та не му понася твърде звукът на кухо....
Нито чалмата го спасява,нито болшевишка помощ взорът му види,Хората вече го знаят като милиардера,соц.президент,Даааа...бъдещето му не е никак розово.
Кеф.... 
gruhhhh
на 26.04.2010 в 16:05:08 #10гоце първаноглу да почне да си готви скатката за затвора !
Justice for ALL
на 26.04.2010 в 16:04:57 #9Той подчерта, че законът е приет във времето, когато се води дебат за стратегия „2020" ========================================================== Пак преизпълни петилетката, ц ц ц
Няма ли един начин да гласуват да няма президентска институция. Кому е нужен този пост без власт, за който само се харчат излишно пари. Същата функция може да се изпълнява от министърът на външните работи.
От СДС правилно казаха, че трябва да съкратят още държавни чиновници. Определено тези от президентството не са нужни. 
Минувач
на 26.04.2010 в 15:38:10 #8Защо не си гледа снайпера?