Две нови специалности влизат в Списъка на защитените от държавата професии, съобщават от Министерският съвет. Специалностите са "Подземно строителство" и "Ядрена химия".

Това става с приемането на промяна в Постановление № 64. Тя е в условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища. Промяна има и в условията за приемане на Списък на приоритетните професионални направления и на Списък на защитените специалности.

Специалността подземното строителство става все по-важна с оглед на реакцията към зачестилите природни бедствия като наводнения, свлачища и срутища. Специалисти по ядрена химия са необходими в сектора на ядрените технологии и ядрената енергетика, както и за националната сигурност. И двете стават все по-търсени от работодателите.

Общо 46 студенти ще се обучават за бакалавърска степен в редовна и задочна форма по тези специалности. За подземното строителство ще се приемат в Минно-геоложкия университет "Иван Рилски" - София, а за ядрена химия - в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Защитени специалности" са тези, към които няма достатъчен интерес, но има необходимост от висококвалифицирани специалисти.

МОН обяви нови 10 специалности за защитени

МОН обяви нови 10 специалности за защитени

Седем от тях са от професионално направление Строителство

С друга промяна в постановлението министърът на образованието ще има право да предлага за утвърждаване и по-голям от определения брой на приеманите за обучение студенти по специалност от регулираните професии "Медицина".

Това ще става след съгласуване с министъра на здравеопазването и в рамките на получените заявки на висшите училища за броя на приеманите студенти. По този начин ще бъдат взети мерки, чрез които да се намали недостига на лекари в страната.

За приоритетните професионални направления и за защитените специалности министърът на образованието и науката ще може да предлага по-голям брой студенти и докторанти от заявените от съответния университет. Това ще става след мотивирано предложение на отрасловия министър, както и след оценка на комисията в Министерството на труда за необходимостта от такива специалисти.

По този начин при определянето на план-приема ще могат да бъдат отчетени отрасловите политики и стратегии съобразно провежданите анализи и прогнози за пазара на труда.