Предоставените от просветното министерство данни за стачкуващите учители категорично се разминават с тези, посочени от синдикатите.

Според МОН от общо 3014 училища от цялата страна стачкуващите училища са 299 или 9,92%.
Цитират се данни от регионалните инспекторати по образованието.

В областите Велико Търново, Видин, Ловеч, Монтана, Разград и Шумен няма стачкуващи училища, уточняват от МОН.

В същото време справка, разпространена от синдикатите сочи, че 81% от учителите са подкрепили стачката.

От централата на КНСБ уточниха, че имат поименни списъци и подписи на тези 81 процента учители, които подкрепят едночасовата предварителна стачка.

От сводката на синдикатите става ясно, че протестиралите учебни заведения са 691, като най-вероятно разликата се получава от факта, че Единният национален стачен комитет е включил към определението „учебно заведение" и детските градини.

И ако приемем за верни данните на МОН, излиза че протестиращите детски градини „са спасили" стачния ден, тъй като - според цифрите - те са малко под 400 на фона на 299-те училища.

Просветният министър Даниел Вълчев заяви пред журналисти в Сливен, че Министерството на образованието и науката няма намерение "да се замеря" с цифри със синдикатите във връзка с участвалите в днешната предупредителна стачка преподаватели.
Той посочи, че дори едно училище в страната да стачкува, това е достатъчен знак.

Вълчев откри учебната година в Пазарджик и получи подарък ученическа униформа.
Той заяви, че тази учебна годшина ще се отличава заради нейния край, когато ще се проведат зрелостни изпити.

В същото време на митинг в Шумен лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов обяви Вълчев за най-лошия министър на прехода, а протестиращите поискаха оставката му.