240 са неделните български училища зад граница. Държавните училища са само две - в Братислава и Прага.

Това каза министърът на образованието и науката Меглена Кунева по време на заседание на ресорната парламентарна комисия, по време на което бяха задавани актуални въпроси от народните представители.

От групата на Патриотичния фронт бе зададен въпрос, свързан с учебниците по история за учениците, които учат извън пределите на страната ни. В неделните училища, например, се изучава български език, история и география.

Министър Кунева информира народните представители, че вече има готов стандарт за обучението по Български книжовен език. Тя посочи, че ще бъдат разработени помагала в помощ на учениците ни там и уточни, че специален учебник по история за тези ученици няма и няма как да има, тъй като целта е те да се приобщят и един ден да дойдат и да кандидатстват в български университети.

Министър Кунева информира, че ще бъде сформирано звено в Министерство на образованието, което да централизира политиката по отношение на българските училища зад граница.

Друг въпрос, който бе разискван от сферата на училищното образование, е хаосът с училищата, които не обявяват резултатите си за приема на първолаците.

Министър Кунева заяви, че няма инструкция, която да задължи директорите на училища да го направят, но вече заместник-министър Диян Стаматов е разговарял с двама от директорите на столични училища, където има такъв проблем.

Освен това от отговорите на министър Кунева стана ясно, че изоставането ни по отношение на ОП „Наука иновации за интелигентен растеж” е преодоляно и се предвижда създаването на 4-ри регионални центъра за научни изследвания, в които над 100 изследователя да работят в подобрени условия, но въпросът е бил да се постигне устойчивост в работата им, тъй като до момента и практиките на другите европейски държави показват, че щом спре европейското финансиране, спират работа и самите центрове. „Те трябва да продължат на собствен ход”, категорична бе министър Кунева.