Бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров е напълно "за" закриването на КПКОНПИ.

Пред БТВ той обясни, че в цялата си история, независимо как се е казвала през годините и какви функции е изпълнявала, тази Комисия никога не е вършила работа, но за сметка на това разполага с голям бюджет. КПКОНПИ беше замислена като бухалка още в началото, изтъкна Гяуров.

Относно отнетите правомощия на президента Румен Радев да назначава шефовете на ДАНС, ДАР и ДАТО Димо Гяуров припомни, че това не е първият случай, в който се променя закона, а подобно нещо е станало и преди 12 години по време на кабинета "Орешарски".

Томислав Дончев: ЕК ни удържа 200 млн. евро по ПВУ заради КПК

Томислав Дончев: ЕК ни удържа 200 млн. евро по ПВУ заради КПК

Властта има 6 месец, за да реши казуса

Той предположи, че когато Радев вече не е президент, законът може да бъде променен отново.

Няма невинни. Всяка политическа сили през години се е опитвала да тегли службите към себе си, коментира още той и допълни, че отдавна се говори за реформа в службите, но политиците разбират само как стават назначенията, а заплахите за националната сигурност станали много по-сложни, по думите му.

Според него България не е готова да се справи с новите заплахи пред националната сигурност.

За да бъде издаден заповед за напускане на страната, значи е установено нещо неправомерно, отбеляза той по повод ареста на Благомир Коцев и анонимния чуждестранен свидетел, който дал показания срещу кмета на Варна.

Припомняме, че в медийното пространство се появиха твърдения, че анонимният свидетел е украинец, който има намерения да инвестира във Варна. Според информацията той е с издадена заповед да напусне страната, която след дадените показания срещу Коцев е отменена.

Би било жалко, ако някой в определен момент се откаже да гони такива хора за постигане на цели, свързани с частни интересни, добави още Гяуров.

За неизвестния народен представител, свидетелствал срещу Коцев, Гяуров заяви, че за всички е било ясно, че "споменаването на такава фигура на неизвестен народен представител, се прави само за да се премести гледането на делото в София. За всички беше ясно, че няма да се покаже такъв депутат никога, никъде. И само някъде доколкото аз прочетох в медиите, една от свидетелките е споменала, че май някой бил казал, че всъщност имало такъв депутат". 

ДБ всеки ден "на гости" на КПК, докато не чуят за парите на Пеевски

ДБ всеки ден "на гости" на КПК, докато не чуят за парите на Пеевски

Божанов и Мирчев искат отговор от КПК за разминаванията в декларациите на лидера на ДПС