Софийският университет ще опита да задържи качеството на преподаването въпреки уравновиловката, наложена от закони, наредби и финансиране, заяви ректорът на най-стария ВУЗ у нас проф. Иван Илчев при откриването на дните на кандидат-студента.

Пред бъдещите студенти той посочи, че Алма Матер запазва позицията си на най-добър и най-желан българския университет и го даде за пример при усвояването на еврофондовете.

Илчев заяви, че бюджетът на СУ е бюджет на мизерията и на оцеляването. По думите му той е като миналогодишния, но през 2010 година Алма Матер е оцеляла с помощта на спестяванията.

Ректорът цитира образователния министър Сергей Игнатов, който на заседание на МС заявил, че тръстината под кожата е свършила и университетите са на умиране.

Проф. Илчев беше категоричен, че СУ няма да вдига семестриалните такси, като причината за това не е само ограничението от закона, но и това, че не е социално оправдан.

Той коментира и че платеният прием е бил изкривен от депутатите от ГЕРБ и е бил превърнат в „едно смехотворно творение", от което всички университети са се отказали.

Пред кандидат-студенти и представители на факултетите в университета Илчев посочи, че тези, които искат да учат там са готови да премерят силите си, но не в обезсмислената от демографския срив и нарояването на университети кандидатстудентска надпревара, а в това след нея.

В Софийския университет държим да се учи, категоричен беше професорът и изрази надежда, че целта на студентите не е да участват в „Стани богат" със зазубрени знания, а да бутат България напред.

По думите му в момента СУ има 99 специалности, а догодина се очаква да бъде открита юбилейната 100-на. Той заяви, че университетът осъществява над една трета от студентската мобилност в страната и посочи, че наказал нейния ръководител, защото от 870 хиляди евро не е успял да усвои 1,23 евро. По думите му постижението на СУ е безпрецедентно у нас, където се усвояват около 1/5 от еврофондовете.

Проф. Илчев посочи, че за тази година са заделени 900 хиляди евро за изпращане на студенти в чужбина.

Ректорът се похвали и че днес е бил открит българо-корейски IT център, като работата по него е осъществявана съвместно с министерството на транспорта, БАН и университети от други градове.

Центърът, който е първи по рода си в Европа, ще разработва проекти за електронно управление на обществото, а Република Корея ще влага в него по един милион евро годишно.

По отношение на предварително обявеното представяне на лабораторията по криминалистика в университета проф. Илчев каза, че тя всъщност е била открита пред 2 години и за нея не са били дадени един милион лева, каквато информация разпространили тогава медиите. По сумите му това е една модерна лаборатория с договор с Института по криминалистика за провеждане на експертизи.

Неофициално news.bg научи, че това не е скандалната лаборатория на проф. Радостин Беленски, който напусна СУ, след като се появиха твърдения, че само той има достъп до нея и е осигурил 300 хиляди лева за изграждането по времето, когато е бил в контролния съвет на университета.

Според запознати тази лаборатория също може да приеме студенти, но поради проблем с охранителната система все още е затворена.