Българските дипломи вече не се признават в Турция и за студентите е въведен много тежък приравнителен изпит.

Това съобщи председателят на Дружеството на турските студенти в България Сердар Къзълдаг, цитиран от kafene.net

Според Къзълдаг крайното решение е взето заради случаи на фалшиви дипломи и ниско качество.

Турция прилага подобни ограничения и към други държави, но те не са от ЕС. Приравнителни изпити има за студенти, завършили в страни като Иран и Азербайджан, обясни Къзълдаг.

Той уточни, че проблемът излиза на дневен ред, защото на приравнителен изпит са поканени да се явят първата група от около 50-ина студенти. Информирали сме за случая министъра на образованието, разговори текат и с посолството на Турция, допълни Къзълдаг.

Решението на Турция да въведе допълнителен изпит ще засегне една от най-големите общности на чуждестранни студенти у нас. По данни на Дружеството на турските студенти у нас в български университети учат около 6000 души от Турция.

Само малка част от тях са потомци на изселници, повечето учат като чужденци срещу високи такси. Според Къзълдаг турските младежи избират България, защото местата в турски университети не достигат, а частното висше образование е много скъпо.

За формално обучение на студенти от Турция с цел получаване на диплома се заговори усилено покрай разкриването на множество незаконни филиали, включително на държавни университети.

Спадът на качеството бе причината Гърция да въведе лавинообразно растящ брой от приравнителни изпити.

След присъединяването ни към ЕС обаче южната ни съседка и други 7 държави от съюза бяха дадени на Европейския съд в Люксембург заради непризнаването на български дипломи. Този проблем бе уреден в Гърция тази година.