Стотици учени, начело с председателя на БАН акад. Никола Съботинов, запалиха свещи и блокираха за 25 минути движението по бул. "Цар Освободител" в района пред Народното събрание и академията.
С днешния мълчалив протест ние демонстрираме нежеланието си да се реализират плановете за ликвидирането на БАН като национален изследователски център, каза пред журналисти акад. Съботинов.
БАН е основана на 29 септември 1869 г. и започва своята дейност като Българско книжовно дружество на 30 септември 1869 г.
В академията членуват десетки академици от страната и от целия свят.
USD
CHF
GBP
x-man
на 16.11.2010 в 20:32:45 #5Държавата ни със сигурност ще пропадне без БАН. И не е вярно че Американците нямат национални научни центрове финансирани от държавата, ако нямат то тогава какво е да речем Националната лаборатория Лаурънс Ливърмор или Сандиа или Лос Аламос........ те от часници ли се финансират или от държавата ?!
Miki
на 16.11.2010 в 20:08:33 #4Загубих почти 20 години от живота си в БАН. Получавах заплата под 200лв. За сравнение: Баща ми с основно образование, като работник на заваръчен стенд в домостроителен комбинат взимаше заплата между 350 и 450лв. и ми помагаше да издържам семейството си. Ако някой ме попита защо съм работил там, сигурно няма да мога да му отговоря. Имам признати изобретения и рационализации. Набутах доста пари в ръцете на държавниците ни от икономическите ефекти. Да ама за мен нямаше от тях. Така че смятам че БАН на практика е закрита още след 1944г. Бих посъветвал моите колеги от БАН: Ако правителството закрие БАН добре, но ако не я закрие то вие я напуснете и по този начин я закриите. На прост народ академия не му трябва. Та то над 90% от българите не знаят какво аджеба е това наука и значението и за една държава. Нали виждате какво пишат по-надолу? Закриите академията, отдръпнете са настрани и гледайте как пропада една дяржава на прост и деградирал народ. Жалко че е нашата!
12 без 2
на 16.11.2010 в 19:46:00 #3http://www.youtube.com/watch?v=oztG4gSH-k8&feature=fvw
Konstantin
на 16.11.2010 в 19:41:17 #2Добре, де, вие нямате ли си в Израел такава организация? Имате, че и умножено по 100! Търтеи и лицемери сте вие, които се изказвате за закриване на българската наука! Но както и да се пънете, нищо няма да постигнете! България пак ще я има, нищо че вашите рогати съветници искат да ни сведат до 4 милиона! Не се гаси туй що не гасне!
LeBaron
на 16.11.2010 в 19:35:20 #1Гледах днеска новините по БТВ за БАН как отдавали под наем декари земя за жълти стотинки. БАН имали над 800 имота в цялата страна, който си ги отдавали за смешни пари - складове за 100 лева на месец, а са можели пъти в повече. Пълни мошеници са тези от БАН, крадци, разбойници. И тръгнали да ми стачкуват. Дянков закривай ги!