![](http://images.ibox.bg/2006/10/03/11290/256x263.jpg)
Електронният вестник ще бъде резултатът от съвместната работа на училищата от Западна и Югоизточна Европа.
Той ще се актуализира и след изтичане на двугодишния период на активно сътрудничество. Вестникът ще съдържа следните рубрики: "Политика", "Култура", "Нашият регион в Европа", "Спорт", "Актуално".
В редакцията ще участват и четирите училища-партньори. Гимназия Ноненверт в Бон, която е инициатор на проекта, ще отговаря за планирането на електронното издание. Екипът от Франция ще обработва читателските писма и ще се грижи за софтуера. Участниците от Медиаш, Румъния, ще следят за съдържанието на текстовете. А в Бургас ще се намира ядрото на вестника - в Немската езикова гимназия "Гьоте" ще бъде главната редакция.
"Това, което за мен е особено интересно в проекта, е електронният вестник", разказва въодушевено 18-годишната Хана от Бон. "Всеки може да участва в него. Ученици, учители и родители могат да се информират от вестника за всичко, което правим в училище, могат да публикуват информация в него. Другите държави също ще участват. Смятам, че идеята за електронен вестник е особено актуална и интересна за всички".
Не само електронният вестник е причина за участието на учениците от гимназията Ноненверт. Контактът с връстници от България и Румъния според тях е особено важен. Те се надяват чрез този проект да научат повече за двете балкански страни.
Фабиан е на 18 години и следващата година завършва гимназия Ноненверт. Макар че е отличен ученик, той споделя: "България и Румъния за нас винаги са били загадка. С удоволствие бихме решили тази загадка".
България и Румъния са загадка и за учителите. "Въпреки че съм учител по география, България за мен е като уравнение с много неизвестни", признава Паул Гьорц, преподавател в гимназия Ноненверт.
Координаторката на проекта Астрид Капел очаква с нетърпение срещата с колегите си от Югоизточна Европа: "Ще ми бъде интересно да видя как учителите там се справят с ежедневието и с какви проблеми се сблъскват. Любопитни сме да се запознаем и с учениците".
Според нея международното сътрудничество дава възможност на участниците в проекта да опознаят по-отблизо културата и живота на чужди за тях народи. Астрид Капел се надява по време на обмена да получи точна представа за колегите и учениците от България и Румъния.
Тя е убедена, че: "Проектът ще ни обогати, защото ще научим нещо, което не може да се намери в учебниците."
Целта на проекта е ясна. За нея говори още самото име: Среща в Европа.
Според Паул Гьорц няма друго по-подходящо определение за международното сътрудничество между училищата от България, Румъния, Франция и Германия, защото: "Ние се намираме в културното пространство Европа, което днес представлява едно цяло. Европа вече не е разделена. Процесът на сливане на Източна и Западна Европа вече е факт".
Учениците и учителите от гимназия Ноненверт очакват с нетърпение ноември, когато в Бургас ще се срещнат с останалите участници в проекта. Тогава започва и усилената работа, но те са убедени, че им предстоят много вълнуващи моменти.
alibaba
на 10.07.2007 в 12:58:02 #1su-27,