Двойно се увеличават субсидираните от държавата места за прием на студенти от Република Северна Македония в български университети, съобщава МОН.

Днес Министерският съвет реши вместо досегашните 150 местата вече да са 300.

До петима студенти ще могат да продължат да учат докторантура в редовна форма на обучение.

530 000 лв. са необходими за държавните университети за допълнителните места, като те ще бъдат осигурени от държавния бюджет.

Приетите днес изменения са предложени от Междуведомствената работна група по въпросите на кандидатстването и приема на студенти от РСМ в държавни висши училища, която премиерът сформира през септември. Промените целят разширяване на образованието като приоритетно направление на българската политика по отношение на Република Северна Македония и на българите, живеещи там.

Над 300 младежи от Македония искат да учат в български университети

Над 300 младежи от Македония искат да учат в български университети

Кампания в Скопие и в София...

С изменения в друго правителствено постановление се дава възможност на студенти от българските диаспори без документ за българско гражданство също да кандидатстват в българските университети. Става дума за хора от българска народност, които ползват български език и се самоопределят като българи. Те трябва да произхождат от населено място, което е било част от българската държава или Българската екзархия в миналото, или да имат възходящи родственици с имена от българската традиционна фамилна именна система, или да са част от българска общност или българско малцинство в друга държава.

Същите права се дават и на кандидатите от българска народност, но без български паспорт, ако имат особени заслуги за укрепване на българската духовност, за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура сред българските общности в чужбина.

Студентите от българската диаспора се освобождават от такси за кандидатстване и за обучението си, ако са граждани на някоя от следните държави: Албания, Казахстан, Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия и Украйна.

Измененията влизат в сила от следващата учебна година.