Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за август, считано от 1 август 2022 г., в размер на 297,89 лв./MWh (около 152 евро/MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
В процентно изражение увеличението на цената на газа за август е с 60,01% спрямо тази за юли, която беше 186,17 лв./MWh.
На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
Основната причина за увеличението са рязко нарасналите цени на международните газови пазари, съобщиха от КЕВР.
От регулаторния орган обясниха, че цената е определена след подробен анализ на предоставените данни и документи във внесеното на 1 август 2022 г. ценово заявление на "Булгаргаз".
При анализа е установено е, че общественият газов доставчик е формирал общото прогнозно количество за вътрешния пазар въз основа на четири източника.
В ценовия микс е включено количество по договора за доставка на природен газ в съответствие със сключеното Четвърто споразумение с компания от Азербайджан за периода от 1 юли 2022 г. до 30 септември 2022 г.
Необходимите количества природен газ за август са осигурени от "Булгаргаз" и със сключен договор за доставка на втечнен природен газ (LNG). Общественият доставчик е изискал оферти от търговци на природен газ от региона и по критерий "най-ниска доставна цена" е сключил договори с две компании.
В заявлението на "Булгаргаз" се съдържат цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс.
С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти и по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в ПГХ "Чирен".
Като основна причина за високия ръст на цената за август от КЕВР посочват повишената цена на природния газ в резултат на войната в Украйна. От комисията обясняват, че в условията на силно намалени или спрени доставки на природен газ от Русия и повишаващата се несигурност, много от държавите на континента също сключват краткосрочни договори. От регулатора допълват, че тези фактори водят до дебалансиране на газовия пазар и до по-високи котировки на международните индекси.
От Комисията за енергийно и водно регулиране заявяват също, че въпреки увеличението данните цената на природния газ в България остава по-ниска от цените на европейските газови борси - на най-големия газов хъб TTF те отбелязали нов исторически ръст и достигнали до над 212 евро/MWh. Основната причина за по-ниската цена у нас са ценовите условия по договора за доставка на газ от Азербайджан, като част от доставяните количества са назначително по-ниска цена и не са обвързани сцените на международните борси, а с цените на петрола за 6 месеца назад.
rosstrollnadzor
на 12.08.2022 в 21:03:01 #4Чудесна новина . Подаването на газ ще спре окончателно от само себе си ... Благодарете единствено на Нечестивият от кремля , и приучавайте децата да странят от клоаката Мордор !!
LP_Forever
на 12.08.2022 в 17:38:22 #3Не те знам Хало ли си или Махало, но газта в БГ си е все от Русия, само че през орда посредници Освен това плащаме и за недоставената директно от Газпром газ То си е като да пътуваш от София до Перник, но за по-напряко да минаваш през Бургаз
halo
на 12.08.2022 в 17:08:54 #2Тъпако, само ти не се разбрал, че роССия отдавна е спряла газа за България.
mclaranist
на 12.08.2022 в 14:33:49 #1А така, 60% ЕВТИНИЯ му с вика на диверсификацията. А е АВГУСТ. Плаче ми се като се сетя че идва октомври, ноември и т.н. И за сега Русия дори не е спряла газа, а той си тече. Но ние продължаваме да ,,шляпаме" кой ли не.