Към края на октомври се очаква пазарното обединение с Румъния да е факт и страната ни да може да търгува ток с цяла Европа. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев.
Въпреки че пазарното обединение с Румъния трябваше да стане в края на 2020 г., това не се случи заради закъснението на междинния проект, който трябваше да обедини границите на Унгария, Австрия и Полша.
Цачев обаче посочи, че забавяне на обединението със северната ни съседка повече не може да има.
Той обясни, че тестовете по проекта стартират на 20 септември, а очакванията са пазарното обединение да започне между 26 и 29 октомври.
След това по негови думи страната ни ще може да търгува ток с цяла Европа.
Цачев заяви, че ако има достатъчно капацитет на всички граници, през които трябва да премине енергията, може да търгуваме и с Германия, Белгия, Франция, Люксембург и т.н.
Той отхвърли тезата, че пазарното обединение с Гърция, което стана факт преди това с Румъния, е една от причините наскоро токът на нашата борса да бъде най-скъпият в Европа.
Според него влияние на цените оказват по-скоро недостигът на ток в целия регион на Югоизточна Европа и износът от страната, който по негови думи е огромен.
"В момента изнасяме между 25 и 30 000 мегаватчаса на денонощие, приблизително произведената енергия от един блок на АЕЦ "Козлодуй излиза от страната в рамките на едно денонощие", обясни Цачев.
valentin-tzonev-1
на 23.08.2021 в 10:11:39 #1Как при 4500Мвт генериращи за БГ още 1000 работят за износ. И печалбата отива не отива в АЕЦ, а в търговците. Това корупция ли е?