Договорът между "Булгартрансгаз" ЕАД и ДЗЗД "Ю Джи Ес Дрилинг Чирен" за разширение на капацитета на подземното газохранилище "Чирен" е прекратен по взаимно съгласие, съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Решението е било наложено от риска България да понесе сериозни финансови щети в контекста на разследване от Европейската прокуратура.
На изслушване в пленарна зала, Малинов представи подробности около прекратяването на договора. Той подчерта, че Европейската прокуратура е започнала проверка, свързана с проекта, което е довело до съмнения относно възможността за спазване на договорните срокове и успешното му завършване.
Служебният министър поясни, че договорът е сключен след проведена обществена поръчка, но разследването е наложило временна пауза в изпълнението. "Разходите по договора до момента са в размер на 70 млн. лв. Извършена е преценка на потенциалните негативни ефекти за възложителя. Възможностите пред "Булгартрансгаз" бяха две - временно спиране на дейностите или изцяло прекратяване на договора," уточни Малинов.
Той увери, че всички необходими действия за защита на интересите на възложителя, (т.е. "Булгартрансгаз") са предприети. Малинов обаче призна, че прекратяването на договора дава право на изпълнителя да предявява финансови претенции към възложителя, които биха били уважени от съда. По този начин "Булгатрансгаз" ще загуби средства в не малък размер.
Министърът уточни, че няма официално искане от Европейската прокуратура за спиране на проекта. "Въпреки това, за да се избегнат допълнителни финансови щети за дружеството и да не се възпрепятства разследването, беше взето решение за прекратяване на договора по взаимно съгласие," обясни той. Това е най-благоприятно и за двете страни, заяви министъра.
Проектът за разширение на ПГХ "Чирен" включва изграждане на компресорна станция и сондажен фонд с десет нови сондажа. Към момента дейностите по компресорната станция и преносната част на газохранилището напредват по план, но работата по подземната част е спряна.
Малинов увери, че след приключване на проверката на Европейската прокуратура ще бъде направена оценка за продължаване на работата по проекта, но към момента липсва конкретен срок за възобновяване на дейностите.
Относно вида на сондажите, министърът посочи, че в обществената поръчка е заложено тяхното определяне да бъде направено след завършване на първия етап от проекта. "Това условие е било ясно формулирано още при стартирането на процедурата," добави Малинов.
Проектът за разширение на ПГХ "Чирен" е ключов за енергийната сигурност на страната, но дейностите по подземната част остават замразени заради започналата проверка. Очаква се след приключването ѝ да бъде взето решение за следващите стъпки по проекта.
Това изслушване бе инициирано от групата на ,,ПП-ДБ". Депутатът Радослав Рибарски изрази съмнения относно причините за прекратяване на договора. Според него това може да застраши реализацията на проекта, който е от стратегическо значение за енергийната сигурност на страната и региона. "Цяла Европа се опитва да намали зависимостта си от руския газ, а спирането на работата по подземната част на газохранилището поставя въпроси за завършването му," заяви Рибарски.
Рибарски настоя за конкретни отговори относно възможните финансови щети, както и за бъдещето на проекта. "Очакваме да разберем кой е взел решението за прекратяване на договора и какви ще бъдат последствията за енергийната сигурност на страната," заяви той.
Красимир Манов от ПП МЕЧ остро разкритикува служебния министър на енергетиката Владимир Малинов за действията му в сектора, в изказване в кулоарите на партийния дом. Според Манов, министърът е нанесъл щети за над 10 млрд. лева на държавата, като най-сериозни са проблемите около разширението на подземното газохранилище "Чирен" и предоговарянето на договора с компанията "Боташ".
"Този министър струва на държавата вече над 10 млрд. лева. Не е само казусът с "Чирен", но и с "Боташ", където му възложиха да предоговори условията, а той до момента не е направил нищо. Неговият подпис стои и под "Турски поток", но от това не произлезе нищо в полза на България," заяви Манов.
МЕЧ обсъжда възможността за създаване на временна парламентарна комисия, която да разгледа конкретно нанесените от Малинов щети. "Имаме пълното основание да създадем тази комисия, където ще бъдат извикани ДАНС и специалните служби," подчерта Манов. Той допълни, че по време на изслушването в пленарна зала министърът не е дал съществени отговори на нито един въпрос, отправен към него.
projekt
на 12.12.2024 в 18:30:32 #1Браво на герб От една криза в друга. Прецакаха Чаира, сега Чирен... Браво. Демокрация.