С тревога Българска асоциация "Природен газ" (БАПГ) и Българска газова асоциация (БГА) наблюдават как още преди да са налице резултати от разследването на взрива в Банкя, различни институции започнаха да правят предположения относно причините за инцидента, като обвиненията се насочват към газовата инсталация и инфраструктура, без това да бъде основано на обективни факти в хода на разследването на компетентните органи. Такава позицията изразяват двете асоциации, представляващи газовия сектор в България.
Асоциациите категорично се обявяват против подобен подход, понеже се създава ненужно напрежение и се подкопава доверието в един доказано надежден енергоизточник, какъвто е природният газ. Газовият сектор настоява, че докато не се установят безспорни факти, всички изводи и твърдения остават в сферата на спекулациите и призовава публичното говорене да бъде съсредоточено върху известни към настоящия момент обстоятелства.
БАПГ и БГА обръщат внимание, че природният газ е един от най-безопасните, екологични и икономически ефективни източници на енергия. Той отговаря за около една четвърт от общото енергийно потребление в Европейския съюз, като е основен енергоизточник за битово отопление от десетки години. В България активната битова газификация започва в края на миналия век, като към момента има над 150 000 битови и индустриални клиенти. Инцидентът в Банкя, ако евентуално се окаже свързан с газова авария, ще бъде първият подобен случай в историята на газовия сектор в България. Този факт сам по себе си ясно говори, че подобен случай ще бъде прецедент и свързан с извънредни обстоятелства, изтъква газовия сектор.
Газовите асоциации добавят, че твърдения без доказателства, че взривът има пряка връзка с газовата инсталация или свързаната газова инфраструктура, са некоректни на този етап. Освен това, такива необосновани изводи са крайно вредни, тъй като накърняват имиджа на сектора и предизвикват необосновано безпокойство сред потребителите, категорични са БАПГ и БГА.
Те посочват, че по мнението на много от специалистите на техните членове, дори в случай на изтичане на газ в сградни помещения, този размер на щетите, какъвто се вижда при инцидента в Банкя, не би трябвало да се получи при нормално проектирана и изпълнена сградна инсталация.
Освен това, продължават двете газови асоциации, наличните данни от газоснабдителното категорично показват, че разходомерът не е отчитал потребление в обекта от 22.01.2025 г. Държавната агенция за метрологичен и технически надзор излезе с категорична позиция, според която подобен инцидент не би могъл да бъде причинен от природен газ. Газовият сектор призовава компетентните органи да продължат своето разследване обективно и задълбочено, за да установят истинските причини за случилото се.
Разбира се, инцидентът поражда и редица въпроси относно ефективността на действащата нормативна уредба. Техническите изисквания за устройството и експлоатацията на основните елементи на газопреносните мрежи се определят в съответствие с действащото законодателство. Настоящата нормативна уредба ясно регламентира, че задълженията за извършване на периодични технически прегледи са на ползвателите на системата. Газоразпределителните компании нямат правно основание по безспорен начин да взимат решение за временно спиране на газоподаване към клиенти без извършен периодичен технически преглед, подчертават БАПГ и БГА и добавят, че са предложили конкретни промени с цел ясно регламентиране на правата и задълженията на засегнатите страни - газоразпределителни дружества, лицензирани дружества по технически надзор, държавни институции и потребители, които се надяваме да бъдат възприети от отговорните институции.
Асоциациите призовават да се търси експертността в публичното говорене без тиражиране на спекулации и да се изчакат разследващите органи да си свършат работата и да се изяснят всички факти и обстоятелства относно причините, довели до този инцидент. БАПГ и БГА са готови да предоставят пълно съдействие на компетентните органи с предоставяне на експертиза и технически ресурси, тъй като ясно се очертават дефицити в тази посока.