Междусистемната газова връзка "Комотини - Стара Загора", по която страната ни ще получава по 1 милиард кубически метра природен газ годишно официално влезе в експлоатация.
Това стана факт на официална церемония в Националния дворец на културата в София. Домакин на събитието е президентът Румен Радев, а специални гости са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Сърбия и Република Северна Македония Александър Вучич и Стево Пендаровски, както и министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис и този на Румъния Николае Чука.
"Още от август месец, когато встъпихме в длъжност, служебният кабинет се фокусира върху компенсиране на забавянията по междусистемната газова връзка, натрупани в предишните периоди, за да може този важен процес да бъде завършен в срок. Процесът бе наблюдаван както на министерско, така и на експертно ниво, на практика всеки ден различните администрации спешно се справяха с появили се неочаквано проблеми", каза служебният министър-председател Гълъб Донев, който откри церемонията.
Премиерът подчерта - интерконекторът е от ключово значение за диверсификацията на доставките както за България, така и за цяла Европа.
"Проектът има потенциал да допринесе за така необходимата сигурност на доставките на природен газ на разумни цени както за българските граждани, така и за нашите партньори и приятели в Европа. Вярваме, че проектът ICGB ще играе основна роля в енергийната сигурност на Европейския съюз."
Този проект означава свобода. Това акцентира в своето изказване председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
"Искам да изразя искрена благодарност на ръководителите на този проект, както и да благодаря на всички правителства на България и Гърция през годините. ЕС подкрепяше този проект както политически, така и финансово с близо 250 милиона евро. Бих казала, че днес започва нова ера за България и Европейския съюз. България получаваше около 80% от газа си от Русия, но преди Русия да започне една ужасяваща война в Украйна и енергийна война към Европа. Този проект означава свобода, свобода от зависимостта от руския газ. Той може и да покрие цялото потребление на България (3 млрд. кубически метра годишно - бел.ред.), което е страхотна новина", заяви тя.
Председателят на ЕК изрично подчерта, че за завършването на проекта благодари на всички, положили усилия в последната една година.
Урсула фон дер Лайен говори и за важността на прехода към зелена икономика и енергия от възобновяеми енергийни източници. "Европа има всичко необходимо да се освободи от хватката на Русия", изрази увереност фон дер Лайен.
На свой ред президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че страната му се стреми поне да удвои износа на газ към Европа до 2027 година
"Гордеем се с този проект. Към момента сме разработили един източник в Каспийско море, но има и няколко други газови полета, които ще допринесат за увеличаване на обема на доставките. От много години изнасяме нефт на международните пазари, а в момента сме сериозен доставчик на газ. Искам да акцентирам и върху това, което г-жа фон дер Лайен каза за зелените източници. Много скоро ще сме доставчици и на електричество към ЕС, имаме потенциал за производство на стотици мегавати в Каспийско море, като в момента обсъждаме как да доставим това електричество", каза той.
"Преди два месеца заедно с тогавашния министър-председател Кирил Петков отбелязахме приключването на строителството на интерконектора. Този проект променя значително енергийната карта на региона, като началото на експлоатацията му е много важно събитие за цяла Европа", заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, който благодари и за "ползотворното сътрудничество" както на кабинета "Петков", така и на правителството на Борисов в годините назад. Мицотакис подчерта и важността от общоевропейска енергийна стратегия, за да се "противопоставим на руския шантаж".
Енергия на разуми цени, на която разчитат Румъния, Молдова и Украйна. Това изведе като акцент премиерът на Румъния Николае Чука. "Този проект допринася сериозно за диверсификацията на Европа, но тази диверсификация трябва сериозно да се ускори, за да се избавим от зависимостта от руски газ", подчерта той.
"Никой не вярваше колко важен е този проект в началото, а го мислехме за лукс. Той ще е важен и за Сърбия. Надявам се, че през 2023 година ще имаме такава церемония и в нашата държава при завършването на интерконектора между Българя и Сърбия. Очаква ни трудна есен и трудна зима. Когато пристигнах, се почуствах като черна овца в тази компания (с оглед прекратяването на преговорите за евроинтеграция на Сърбия - бел.ред.), но благодаря на г-жа фон дер Лайен за помощта й за осъществяването на интерконектора между България и Сърбия, както и връзката със Северна Македония", добави на свой ред президентът на западната ни съседка Сърбия Александър Вучич.
Руската агресия в Украйна постави сериозни предизвикателства пред енергийната сигурност на Европа, като интерконекторът между България и Гърция идва в много важен момент, изтъкна президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски.
Президентът на България Румен Радев, с чиято реч бе закрита церемонията, отново подчерта редицата трудности, изправили се на пътя на реализацията на проекта, като благодари на строителите на тръбата и Европейската комисия. "Този проект е доказателство за технологичния потенциал на нашите две страни. Азербайджан и президентът Алиев са едни много надеждни партньори. Още повече - с очакваното пускане на терминала за втечнен газ в Александруполис нашият регион ще получи така желаната диверсификация. Интерконекторът между Гърция и България не е само един проект, а е символ на нашето сътрудничество и дава основа за устойчиво развитие и изпълнение на съвместните стратегии за по-достъпни и надеждни енергийни източници", каза държавният глава.
Радев акцентира и върху важността от завършване на интерконектора със Сърбия, както и заработването на вече построения, но нефункциониращ такъв с Румъния. Президентът преповтори и отправеното към Алиев в петък предложение на България, Румъния, Унгария и Словакия съвместно да транзитират към Европа газ през собствените си газопреносни мрежи, вместо да се правят скъпи и отнемащи време инвестиции по разширяването на Южния газов коридор, по който към момента азерският газ отива на запад.
"Войната на Русия в Украйна променя драматично глобалните доставки. Единственият сигурен път за доставки от Африка и Азия остана през Турция, Гърция и България. Затова трябва да модернизираме нашите пътища и гранични пунктове, да построим Коридор №8, който свързва Черно с Адриатическо море, да изградим нови нефтопроводи и газопроводи, повече мостове над река Дунав", изтъкна още Румен Радев.
Президентът засегна и темата с влизането ни в Шенген, като по думите му България и Румъния отдавна са изпълнили всички критерии от техническо естество.
Междусистемната газова връзка между България и Гърция е с дължина 182 километра и по нея могат да бъдат пренасяни 3 млрд. кубически метра природен газ годишно с възможност капацитетът да бъде увеличен до 5 милиарда куб. метра в следващите години. Строежът на тръбата струваше 240 милиона евро. Близо 90 милиона евро от тях бяха осигурени по европейски програми, а 110 милиона евро са заем от Европейската инвестиционна банка.
Xa-x@v
на 01.10.2022 в 21:26:57 #12Ачка, Кой ще пита биомасата,какво иска?Те вярват в голи приказки.
Legalen
на 01.10.2022 в 17:23:20 #11Случайно ли е посещението на фон дер Лайн по един сьвсем незначителен повод у нас??? И то точно в деня на размисьл? Не ми е известно дали има някакви социологически данни за нейните имидж у нас. По моя преценка той е много ниськ, почти както е в нейната родина, а сьщо и сред италианци, унгарци и т.н. Та тя искаше определено да изпише вежди….Но посещението вероятно ще напомня това на слона в порцеланов магазин… Или?
Xa-x@v
на 01.10.2022 в 17:17:49 #10Ачка,не желаят да се обвържат с дългосрочни цени, защото ш.ибани б.оклуци трябва да печелят от спекулата.Стадото си блее и се радва,че го е.бат.Прости и елементарни неща не могат да вдянат. Има една приказка,че Господ когато раздавал акъл военните били под моста. Аз бих добавил,че Ганьо е спал под моста или другаде, когато Господ е раздавал акъл. Щом цената не е важна и нарочно не пишат за нея има ли какво изобщо да се добави? Ще го разберат всички до пролетта в България или най късно до лятото.
Xa-x@v
на 01.10.2022 в 17:09:10 #9Даниел Ганчев, Защо масово хората се отказаха от газ?Нали има? Въпросът е цената,а не от къде идва.Хората ги интересува дали могат да си го позволят,а вие още политиканствайте.
coco7
на 01.10.2022 в 16:20:14 #8У нас има изроди, които още вярват на това, което казал Путкин.
dyado-yotso
на 01.10.2022 в 15:22:42 #714 Ти явно си експерт в бизнеса. Тя Русия си умира да продава на България на занижени цени, нали? И тя много искаше (Русия) да ни продава на много по-ниски цени от тези на борсата, ама нали бинго "наложиха"... Пич, демагогия
dyado-yotso
на 01.10.2022 в 14:52:25 #6Невероятно е как всички твърдения на феновете на Русия са всичко друго, но не и истина. 1. Не твърдя, че Азербайджан е пример за идеално общество, но всъщност Армения е окупирала още преди години Нагорни Карабах - област, с преобладаващо арменско население, но на територията на Азербайджан. Азърбайджан не е окупирал никакво арменски територии (поне доколкото на мен ми е известно - ако някой има източници, да покаже противното). 2. Цената - кой ви е казал, че цената на руския газ е по-ниска? Според договора, който Газпром едностранно спря да изпълнява, цените са обвързани с цената на борсата в Нидерландия. Да не мислите, че Газпром ни дава газта си на специални цени - щото няколко трика пишат по форумите в тяхна подкрепа? 3. Дали ще е достатъчен капацитета на тази тръба? А на капацитета на тръбата от Русия какъв е дебита в момента? Кой слага всички яйца е една кошница? Какво правим, ако в другия край на тръбата някой реши да спре газта и това е единственият ни източник? Изключителна демагогия.
mclaranist
на 01.10.2022 в 14:15:39 #5Аз от компресори, връзки газови и т.н. не разбирам. Искам ЕС и нашите ,,умове" дами разяснят. Ако няма да ползваме руски газ- 110-130 млрд тоест, тези връзки и тръби, било с Норвегия и Азърбайджан ще доставят ли ТОЧНО 130 млрд??!!!! Щото ако няма да го доставят, нещо числата не излизат. Или ще минем на пестене, икономии и мизерия. Ако и танкерите ще са ни спасението, тогава питам- Европа ще ,,събере" газ от дето може, ама остават Азия, Африка, Лат. Америка???? Какво ще стане ако танкерите бъдат привлечени от Китай който се отвори след пандемията???? Или Индия???? Нз някак не излизат цифрите от тези всичките помпозности
graff-laskaris
на 01.10.2022 в 13:56:29 #4Азерски газ няма, тази газ също се контролира от Русия .
Legalen
на 01.10.2022 в 13:53:35 #3„ Бих казала, че днес започва нова ера за България и Европейския съюз.» Исторически слова! Не само Бьлгария но и Европа е спасена ! С този милиард ще се отьрвем от мьртвата хватка на Русия, нейните газопроводи (110 млрд куб. м.) и без това бяха по приятелски разрушени, така че опасността от тази позиция е вече нулева. Но все пак струваше ли се за едно нищо и никакво обектче да се дига толкова шум и да се представя едва ли не като сьбитие с повратна точка в историята. За хората из Родопите, Странджа, Северозападния край и т.н. едва ли нещо ще се промени. Не е ли случайно предизборна агитация. Но ние вече сме убедени поданници на фон дер Лайн и не се нуждаем от допьлнителни импулси.
coco7
на 01.10.2022 в 12:44:23 #2От днес протича газ и по тръбопровода Норвегия-Полша, който е с капацитет 10 милиарда м3 годишно.
Danil-Gan4ev
на 01.10.2022 в 12:31:21 #1Бе няколко иZрода твърдяха че хиляди българи ще умрат от студ и глад тази зима без Газпром Веднага да се появят на отчет