Електроразпределителното дружество ЕРМ Запад изразява категорично несъгласие с член 4 от приетия от парламента Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия в свое становище по темата.
От дружеството посочват, че приетият текст на закона задължава електроразпределителните дружества да плащат неколкократно, включително и на лица, които не са били засегнати или нямат претенции за обезщетение. Според ЕРМ Запад това задължение на дружествата е несправедливо и представлява непропорционално санкциониране.
В становището се изтъква, че такава клауза е дискриминационна и противоречи на Конституцията на България и с правото на Европейския съюз (ЕС). Заявява се също, че новият закон създава прецедент за недопустима държавна намеса и противоречи на принципите на правовата държава. От електроразпределителното дружество посочват, че той прехвърля социалните функции и разходи на държавата върху бизнеса, с което застрашава неговата финансова стабилност.
От ЕРМ Запад отбелязват, че продължават проверките на компетентните органи за причините за продължителното прекъсване на електроснабдяването на много места в страната в края на 2024 г. и все още няма никакви заключения от тях.
"В същото време ЕРМ Запад вече изплаща компенсации на всички засегнати лица, които са предявили претенция на основание на чл. 58 от Общите условия за използване на електроразпределителната мрежа. Към днешна дата всички, които са подали банкови сметки, са получили компенсации", добавят от дружеството.
От ЕРМ Запад предупреждават, че ще предприемат всички законови мерки, за да защитат интересите си и тези на своите клиенти.
Със свое становище по приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително, излезе и ЕНЕРГО-ПРО.
Енерго-про се съмняват, че държавата ща изплати обещаните задължения и електроразпределителните дружества ще плаща два пъти за едно и също нещо. Законопроектът е несправедлив, финансово и правно необоснован и на практика прехвърля социалните функции на държавата върху частни дружества.
Електроразпределителното дружество посочва, че приетото противоречи на основните конституционни принципи на правовата държава, включително и на неприкосновеността на частната собственост. Противоречи и на нормативната уредба на РБ и на редица актове на ЕС. Гласуваното от НС представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти.
От EVN също днес на брифинг в БТА обявиха, че ще обжалват отказа на министъра на енергетиката да обяви ограничителен режим на снабдяването с електроенергия. Александър Сипек, председател на УС на EVN България, посочи, че снегът преди новогодишните празници е бил най-сериозния снеговалеж през последните 10 години, а цялата отговорност е била хвърлена върху мрежовите оператори.
От енергоразпределителя изтъкнаха, че са успели много бързо да възстановята тока на 6800 домакинства и бързо са се справили с кризата. В момента бързо се обработват и изплащат компенсациите на подалите документи потребители.