Кабинетът "Денков"одобри на днешното си заседание проект на споразумение между правителствата на България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и ядрената програма за граждански цели на страната ни, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).

С решение на Народното събрание (НС) от януари 2023 г. се възлага на кабинета да проведе преговори и да сключи междуправителствено споразумение със САЩ за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" с технология АР 1000.

Проектът на споразумението трябва да бъде ратифициран от парламента. То цели създаване на рамка за задълбочаване на сътрудничеството по проекта за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" и ядрената програма за граждански цели в България на база на принципа на взаимната полза и съгласно общите интереси и цели на двете държави.

"Уестингхаус" няма да строи новите блокове на АЕЦ "Козлодуй"

"Уестингхаус" няма да строи новите блокове на АЕЦ "Козлодуй"

2030 г. бил оптимистичен срок за пускане на седми блок в експлоатация

В споразумението се предвиждат консултации, обмен на експертен и технически принос за постигане на напредък при разработването на ядрената програма на България, участие на субекти от трети държави, при спазване на приложимото национално законодателство, в проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй", идентифицирането на потенциално финансиране, насърчаването на ядрената енергия за граждански цели в рамките на ЕС.

От МС изтъкват, че за България ядрената енергетика има важна роля при гарантиране на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност. От правителствената пресслужба допълват, че тя осигурява енергия на достъпни цени и е ключов елемент усилията за преминаване към нисковъглеродна икономика.

Денков обяви строеж на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй"

Денков обяви строеж на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй"

Седми блок трябва да е готов до 2033 г.