Комисията за енергийно и водно регулиране прие Методика за определяне на цените на електрическата енергия на доставчика от последна инстанция (Методика). Гласуването на методиката е станало на закрито заседание.

Това се отнася преди всичко за фирмите, които не са избрали търговец на ток и са пратени автоматично към търговец от последна инстанция, ще получават ток на по-високи от пазарните цени.

Всички малки фирми - офиси, фризьорски салони, кафенета и т.н., бяха задължени от 1 юли да излязат на свободния пазар, но около 70% не го направиха, защото така наречените "наказателни" цени на доставчика от последна инстанция бяха по-ниски.

Най-важното за либерализацията на пазара на ток от Министерството на енергетиката

Най-важното за либерализацията на пазара на ток от Министерството на енергетиката

Пасивното поведение водело до по-високи цени

Причината за приемането на нова методика е, че досегашната методика от 2013 г. е регламентирала начина на определяне на цените на електрическата енергия на доставчиците от последна инстанция, който не е в съответствие с приложимото към днешна дата законодателство. Тя предвиждаше закупуването на електрическа енергия за покриване потреблението на клиентите на ДПИ да става само от обществения доставчик, въз основа на решение на КЕВР за определяне на съответните количества, докато съгласно чл. 100, ал. 1 от ЗЕ тази енергия следва да се осигурява изключително чрез сключване на сделки с електрическа енергия по свободно договорени цени с неограничен брой търговски участници.

С приемането на новата Методика цената за доставка на ДПИ се обвързва с почасовите цени на пазара "Ден напред" на БНЕБ и с цените за недостиг на балансиращия пазар. По този начин се гарантира, че заплащаните от клиентите цени във всеки един момент ще са значително по-високи от пазарните и по този начин клиентите да нямат стимул да остават при този ДПИ.

Предотвратява се формирането на необосновано високи цени на доставка, като се осигурява и приемлива възвръщаемост от предоставянето на услугата и така се постига по-голяма равнопоставеност, предвидимост и сигурност в отношенията между ДПИ и техните клиенти.

С новата Методика се регламентират по-ясни правила и по-справедлив механизъм за определяне на цените на ДПИ, които отчитат интересите, както на доставчиците, така и на клиентите, посочват от КЕВР. Отнема се възможността на ДПИ да закупуват необходимата им електрическа енергия по произволни цени, без оглед на актуалните ценови равнища на пазара. Допуска се толеранс в размера на цените, който отчита спецификата на дейността снабдяване с електрическа енергия от ДПИ и свързаните с нея трудности при прогнозирането на броя клиенти и тяхната консумация.

От Комисията по енергийно и водно регулиране обещават, че новата методика създава условия КЕВР бързо и ефективно да контролира правилното образуване на цените от ДПИ.

КЕВР се подготвя за либерализацията на пазара на ток

КЕВР се подготвя за либерализацията на пазара на ток

Регулаторът утвърди типов договор за продажба на ток на небитови потребители