Реакторът на АЕЦ "Белене" бил спазарен като нафтова печка през 2006 г. Това коментира премиерът Бойко Борисов във Враца – поредната спирка от вторнишката му обиколка из Северозапада.

Плащаме 550 млн. евро на Русия за спирането на "Белене"
Обновена

Плащаме 550 млн. евро на Русия за спирането на "Белене"

Решение на арбитражния съд в Женева

На въпрос ще успеем ли да препродадем този реактор, който все пак не е нафтова печка да се мести тук-там, Борисов заяви: „ Спазаряван е навремето като нафтова печка – 2006 г., без индексации, без корекции, без анекси, без ясни цени. За радост арбитражът точно тези теми въобще не ги разглежда. Всъщност арбитражът ни каза платете си фактурите, които сте пуснали и си придобийте имуществото, което имате да си доплащате, защото сте го поръчали”, коментира Борисов, без обаче да даде конкретен отговор за прогнозите да го продадем.

Питат Теменужка Петкова ще търси ли отговорните за прахосничеството „Белене”

Питат Теменужка Петкова ще търси ли отговорните за прахосничеството „Белене”

За това чудовищно прахосване на публични средства

Премиерът коментира, че очаква прагматичност и от политическата класа, и от партньорите от Русия. „Сега съм казал на Томислав Дончев и Теменужка Петкова да напишат писмо до Брюксел и да ги уведомят, че следствие санкциите, забраните и всичко останало вече сме осъдени”, коментира Борисов.

Пет въпроса за присъдата за АЕЦ "Белене"

Пет въпроса за присъдата за АЕЦ "Белене"

Ще платим общо над 2 млрд. лв. за проект, който няма да се реализира

Според него политически всеки може да се опита да изкарва дивиденти, но прагматиката казва друго. „Я си представете с милиард и сто колко може да се построи в Северозапада! А да ги хвърляме така в гьола – очаквам по-нормална реакция от всички”, категоричен бе Бойко Борисов, обръщайки се задочно най-вероятно към критикуващите го в момента политически опоненти.

Относно отношенията между Европа и Русия, премиерът коментира, че те са воювали и резултатите от това всички ги знаят - десетки убити и абсолютно разрушени градове. „Ние, когато е трябвало, сме били достатъчно твърди, не случайно и президентът Путин, и външният министър Лавров, са ми размахвали пръст много пъти. Сега има много такива натовци, които се правят на натовци”, коментира Борисов.

Реакторът за АЕЦ „Белене” да се сложи като паметник в Банкя, предлага Овчаров

Реакторът за АЕЦ „Белене” да се сложи като паметник в Банкя, предлага Овчаров

Според него проектът за централата щял да бъде печеливш

Той заяви, че когато е трябвало да се покаже характерът, волята, да се защитят националните интереси, го е правил в пълен обем. „Нямам никакви комплекси, че някой може да е по-голям натовец от мен”, заяви премиерът.

Борисов обаче изрично намекна, че сега предстои сделка с Русия и явно не е време да се правим на големи натовци.

„Когато, обаче, имаме реактори да спазаряваме, да видим какво ще правим по тази тема. Ако съумеем да го продадем при добри условия - добре. Ама ако предложат услови, както навремето продадоха старите реактори за 90 млн. щ.д. Тогава ще ли ни е изгодно това, тогава няма ли пак да сложим дебата - като сме отделили толкоз пари дали да не го достроим. Аз очаквам и от политическата класа, и от партньорите, и от Русия...", (недовърши мисълта си премиерът - б.р.)

Премиерът бе категоричен, че следят много внимателно приходите в държавата и припомни, че само за вложителите в КТБ са похарчени 3,7 млрд. лв.

620, а не 550 млн. евро, трябва да платим за „Белене”?
Обновена

620, а не 550 млн. евро, трябва да платим за „Белене”?

Според изявление на Росатом

Борисов коментира, че европейските правила са такива, в стария програмен се даваха големи аванси, с които се е строяло, а сега парите трябва да дойдат от държавния бюджет. „В момента общини, държава, всички правят проекти – тази година ще са ни по-малко разплащанията, догодина ще са огромни”, каза още той.