Служебният кабинет прие проект на Решение за изменение на Програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за периода от 1 юли до 31 декември 2024 г. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет (МС) след днешното правителствено заседание служебният енергиен министър Владимир Малинов, цитиран от БТА.
Прието е допълнение към програмата за компенсиране на небитовите потребители на електроенергия, с което в нея се включват и операторите на елетроразпределителните и електропреносните мрежи. Така се разширява кръгът на потенциалните бенефициенти по програмата. Малинов уточни, че механизмът предвижда компенсиране на 100% от разходите на цена над 180 лв. до реалните разходи, които всички дружества, бизнеса и операторите на електропреносни и електроразпределителни мрежи ще имат за периода от 1 юли 2024 г. до края на годината.
"Другата добра новина е, че в изпълнение на решение на Министерския съвет ние приключихме нотификационната процедура с Европейската комисия (ЕК) по отношение на допустимостта на държавната помощ, тъй като тази програма представлява държавна помощ", каза още той. По думите на енергийния министър има становище от ЕК, че приложената мярка е аналогична с предходни такива, прилагани през 2021 г. и през други години. Той обясни, че мярката е нужна за пазара в момента, което означава, че реалното изпълнение на програмата ще започне още от утре и Фонд "Сигурност на електроенергийната система" от утре ще започне изплащането на компенсациите на бизнеса с цел защита на конкурентоспособността на българската индустрия и икономика.
По прогнозни данни необходимият финансов ресурс ще бъде до 549 млн. лв., които ще бъдат осигурени само от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" и не се предвиждат средства от държавния бюджет за мярката. С приетото днес допълнение от нея ще могат да се възползват абсолютно всички небитови потребители, без изключения.
За високите цени на тока Владимир Малинов коментира, че проблемът е регионален и засяга не само България. Той посочи, че в последните месеци се наблюдават изключително високи цени на електрическата енергията и в съседни страни - Гърция, Румъния, дори Унгария. По тази причина през миналата седмица Малинов е провел среща със свои колеги от Гърция и Румъния. "Предвиждаме да адресираме проблема и отражението му върху икономиките в региона до ЕК, като търсим общ защитен механизъм за бизнеса в трите държави", отбеляза той и посочи, че първата мярка е именно този компесаторен механизъм, чието реално изпълнение започва да се прилага от днес.