Министърът на енергетиката Владимир Малинов ще внесе в Министерския съвет предложение за удължаване с три месеца на програмата за компенсации за цените на електроенергията за бизнеса. Това стана ясно по време на брифинг след среща с представители на работодателските организации в Министерството на енергетиката. Според Малинов мярката ще е за три месеца и в рамките на краткосрочния, временен бюджет до приемането на редовен.

"Разбирам притесненията на бизнеса и моля за търпение, докато програмата бъде официално удължена. Имаме готовност още следващата седмица да внесем проект на решение в Министерския съвет, като предложението е компенсациите да се удължат заедно с удължаването на бюджета. Освен това ще настоявам държавният бюджет да покрие дефицита в този период", заяви Малинов.

Той обясни по-късно, че не става въпрос за дефицит в държавния бюджет, а за такъв във Фонда за енергийна сигурност. Дефицитът във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е около 105 млн. лв., ще бъде покрит от държавата с решение на Министерския съвет. За осигуряване на стабилност във фонда, която ще позволи адекватно компенсиране на бизнеса при необходимост, Министерството на енергетиката ще преразгледа тавана на приходите на производителите, над който те дължат вноски във фонда, информира още министър Малинов.

Министър Малинов призова бизнеса да не прибързва с увеличаването на цените, като увери, че правителството е поело ангажимент програмата за компенсации да продължи и през следващите месеци. Нужно е обаче да се търси дългосрочно разрешаване на проблема, за да се даде спокойствие на бизнеса.

Представителите на работодателските организации потвърдиха, че са провели срещи с парламентарни групи от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и БСП, където са получили подкрепа за удължаването на компенсациите. Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), подчерта, че бизнесът настоява компенсациите за небитовите потребители да останат на нивото от 180 лв. и въпреки дадените уверения остават в протестна готовност. Очакват парламентът на второ четене да потвърди включването на компенсациите в закона за бюджета.

"Стабилността на бизнеса и бюджетната сфера е от ключово значение. Небитовите потребители включват не само предприятията, но и детски градини, училища, болници, читалища и други обществени организации. Несигурността при производителите ще доведе до по-високи разходи за потребителите и ще стимулира инфлацията", обясни Велев отново мотивите за настояването от страна на работодателите.

Добри Митрев от Българската стопанска камара изтъкна, че компенсациите не са помощ, а механизъм за възстановяване на иззет ресурс.

Работодатели и синдикати посочиха дата за протест заради цените на тока

Работодатели и синдикати посочиха дата за протест заради цените на тока

Настояват компенсацията на бизнеса да продължи и през 2025 г.