Държавата няма да работи за извеждане от експлоатация на част от въглищните електроцентрали до края на 2025 година, каквото би следвало да се направи, за да отговорим на поетия по Плана за възстановяване и устойчивост ангажимент за намаляване с 40% на вредните емисии. Работи се активно за предоговаряне на условията по ПВУ, като всички аргументи ще бъдат представени на Европейската комисия, но при минорен сценарий, при който не получим зелена светлина от Европа, по-добре е ТЕЦ-овете да работят, тъй като генерират повече приходи, отколкото би получила България по Плана.
Това заяви пред журналисти енергийният министър в служебния кабинет на Гълъб Донев Росен Христов след представянето на стратегията за развитие на българската енергетика до 2053 година.
"Очевидно Народното събрание взе решение да не изпълняваме тези ангажименти. Така че план Б (при неуспех на преговорите с ЕК) е да продължаваме да работим съгласно решението на НС, което най-вероятно ще означава загуба на някакви средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Решението на НС е базирано на анализа, че икономическият ефект от затварянето на централите е по-голям от средствата, които ще получим по плана", каза министърът.
"Не предвиждаме да затваряме ТЕЦ-вете 2025 година", влезе в конкретика на въпрос на News.bg той.
В конкретика - за 2022 година България е изнесла над 12 тераватчаса електроенергия, а загубите за страната ни, ако ТЕЦ-овете не работиха, биха били 3 милиарда лева.
Христов подчерта - България не само, че не се отказва от декарбонизацията, а напротив - в изготвената стратегия за развитие на енергийния сектор е заложена именно тя, но начинът на случването й следва да бъде плавен и поетапен.
"Ние сме намалили въглеродните емисии съгласно изискванията на ЕК, не само че сме ги изпълнили, ние сме ги преизпълнили. Нашата позицията е, че България си изпълнява целите, което е водещо за Европейската комисия."
В предоговарянето на плана е заложено премахването и на мегапроекта на кабинета "Петков" за изграждане на батерийна мощност от 6000 мегавата, както на проекта за геотермална централа, за което нямало условия у нас. Геотермалната енергия обаче можело да бъде ползвана за отопление на домакинства.
Служебното правителство не бави започването на преговорите по предоговаряне на плана, коментира на свой ред премиерът Гълъб Донев.
"Това е процедура, която за първи път ще се изпълни в ЕС. Нито една друга държава не е претендирала предоговаряне, така че в момента водим разговори с ЕК по процедурата, по която ще стане това предоговаряне. Има отговор от ЕК, че една такава процедура следва същото време както договарянето на подобен план. Следващата седмица Пеканов започва активните разговори в Брюксел за процедурата, по която да го предоговорим", заяви министър-председателят.