Амбициозна стратегия за развитие на българската енергетика с 30-годишен хоризонт - до 2053 година, представи служебният енергиен министър Росен Христов. На форума, проведен в столицата, присъстваха президентът Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, депутати, представители на бизнеса, синдикати и др.
"В сферата на ядрената енергетика се предвижда строителството на 4 нови блока, два на площадката в Белене и два на тази в Козлодуй, като се основаваме на съществуващото вече ноухау и интереса от чуждестранни инвеститори", представи визията си в сферата на ядрената енергетика министър Христов. В конкретика се предвижда изграждането на нови мощности от общо 4000 мегавата.
Освен това - залага се изрично на максималното удължаване на живота на ТЕЦ-овете и то не в режим на очакване на неизбежна гибел, а напротив - развитие до 2030 година. След това ще се върви към поетапно извеждане от експлоатация на мощностите с цел постигането на европейските изисквания за декарбонизация, като същевременно се осигурява друга работа на всички заети в бранша.
Силен фокус се поставя и на възобновяемите енергийни източници - към 2030 година следва в енергийния микс да бъдат включени 7 гигавата слънчеви и 2 гигавата вятърни мощности, като числото се увеличи съответно на 12 и 4 гигавата към 2050 година. "Съобразяваме се обаче с географските особености на България, много от тази земя е плодородна, която трябва да се ползва за други нужди, не за фотоволтаици", подчерта Христов.
Служебният кабинет възражда и идеята за ВЕЦ-ове по българското поречие нарека Дунав, чиито корени са още от времето на социализма, а последно бе лансирана от последния редовен кабинет Петков.
"Има силен потенциал за изграждане на водноелектрически централи. Водим и разговори за изграждане на такива по река Дунав с румънската страна (...) Виждаме потенциал за изграждане на две такива централи по поречието на Дунав" (...) Това е може би най-изгодната икономически инвестиция, тъй като освен електроцентрали, това се явяват и коридори за сухопътния и ЖП транспорт, ще помогнат и за корабоплаването, както и напояването. Те са изключително важни и за стабилността на водата от гледна точка на сигурността на АЕЦ "Козлодуй", тъй като това лято поради екстремното засушаване нивото на водата падна до минимум и бяхме на прага да спрем централата заради затруднения с охлаждането", обясни визията си шефът на енерговедомството.
До няколко седмици ще бъде създадена и съвместна работна група с румънската страна, която да работи по проектите.
Общо се планира увеличаването на водноелектрически мощности с 870 мегавата до 2030 година и 1270 до 2050 година. Активно ще се работи и за разширяването на ПАВЕЦ Чаира, както и изграждане на други подобни мощности в размер на 1 гигават. Проучват се и иновативни технологии за съхранение на енергия в земните недра под формата на сгъстен въздух. Освен това - работи се по изграждането на 600 мегавата батерии за съхранение на енергия, развитие на електропреносната мрежа, дигитализация на сектора и др.
Няколко основни задачи задал президентът Радев при изготвянето на стратегията - да се запазят в максимална степен съществуващите мощности, съществуващият към момента човешки потенциал и технологии, да се използват максимално природните дадености на България, а въпросният преход да не се отрази негативно върху хората, заети към момента в бранша.
"Искам да подчертая какво може да се постигне за 5 месеца в този сектор, ако се действа решително и естествено на най-високо ниво. Виждате, че за няколко месеца се пусна в експлоатация така очаквания интерконектор с Гърция, разбира се, стъпвайки на усилията на няколко правителства. Проведоха се открити и прозрачни процедури за доставка на природен газ, което се отрази върху цените, удвои се капацитетът на терминала в Александруполис", направи позитивна ретроспекция Румен Радев, който открои като основни постижения на служебния кабинет и диверсификацията на доставките на ядрено гориво, както и договора с турската "Боташ", за капацитети за доставка на втечнен природен газ.
"България се превръща във все по-голям фактор на Балканите, в региона, в ЕС с инициативи, с проекти, с разработване на конкретни идеи", подчерта държавният глава. Изправени сме и пред "уникален шанс" да влезем сред водещите страни, които разработват технологии за съхранение на енергия от ВЕИ, което е ключът за бъдещето, посочи още Радев.
friend
на 18.01.2023 в 22:01:32 #11Прочетох и друга велика глупост, че токът у нас щял да стане по-евтин, ако бъде построен АЕЦ Белене. Т.е. руснаците, които ще са собственици и на Белене и на горивото и на извозването на отпадъците и на поддръжката на АЕЦа, ще ни продават по-евтино тока. А защо да го правят??? защото са ни братя??? или защото са ни освободили от турско робство, за което дали го е имало или не пише Достоевски. Добре е да се прочете и Санстефанския мирен договор в частта му за България.
friend
на 18.01.2023 в 21:55:45 #10Eййй всичкото русофил на амбразурата. 1. Относно партиите и депутатите - партизани: БСП, Възраждане, Български възход, Герб... все хора, свързани с Русия. ПП-назначени от Радев, който пък беше издигнат от БСП и Решетников. Всъщност коя е проевропейската партия??? 2. Големият щит на Първанов - Бургас Александруполис, АЕЦ Белене и Южен поток. Бургас-Александруполис беше предвиден да бъде 24% български, а останалите си поделяха Гърция и Русия... до момента, когато Казахстан също поиска дял. Тогава Станишев предложи да продадем нашият дял за 90 милиона долара!!! Нека сега русофилите предложат къде е нашата изгода от тази "далавера", особено, като се има предвид, че за нефтопроводът ще се отдели земя със съответния сервитет, ще бъдат изсечени горите в този сервитут, а при евентуална авария ще понесем щети за нашето море, а и на турците ще трябва да платим неустойки. АЕЦ Белене се намира съвсем близо до Свищов (спомнете си 1977г и земетресението). Там р. Дунав тече по разлом. А и терористите не липсват нито тогава, нито сега, когато по Запорожката АЕЦ се стреля. АЕЦ Черна вода беше построен преди да започне да се строи "гьола", а и е смешно да се мерим с Румъния, която е и по-голям пазар, и като производствени потребности е над 5 пъти преди нас.... та ние да имаме два АЕЦА, а Румъния нито един. Газопроводът Южен поток щеше да е също толкова печеливш, колкото е Турски поток, който ще се изплати след около 80 години при сегашните тарифи за пренос на газа. Освен това и двата потока са транзитни и нямат връзка с българската газопреносна система. Т.е. разчита се да почне да носи печалба след като се изплати, като дотогава ще бъдат амортизирани. ЮП беше по-вреден, защото се очакваше да бъде включен в Чиренското газохранилище, което пък да бъде изключено от Българската мрежа. Т.е. не можем да разчитаме на резерви. Погледнете Сърбия, която е пример за това, което щеше да се случи у нас. ЮП беше още по-вреден, защото руснаците поискаха тръбите да бъдат разположени на руска земя!!!, което пък означаваше, България да бъде разделена на Северна и на Южна, от една полоса руска земя. На фона на тези проекти, желанието на тодор Живков да станем Съветска република просто бледнее.
projekt
на 18.01.2023 в 15:10:55 #9важното е че САЩ обещаха. само да построят самолетите които сме платили и почват реакторите. те в САЩ отдавна имат проблем с поддръжката на старите си централи, със складиране на отработеното гориво, от много време няма нови централи. във Франция редовно има проблеми с поддръжката на атомните им централи. в момента Русия е лидер в проектирането, строенето, поддържането и управлението на целият процес. но ние по политически причини и външен натиск ще изберем страна която няма нужните умение, но има възможността да ни натисне. Южен поток беше неизгоден и стана турски поток. сега нашите ходят да целуват жезъла на Ердоган за газ по уж неизгодния турски поток. сега парите от транзитни такси отиват в турската икономика. това с ВЕИ-тата си е вятър и мъгла работа. може би след 10-15-20 година ще са алтернатива, но ние живеем сега. сега искаме на топло, а не 15 години да стоим на студено, а след това да сме само на топло. ето днес няма слънце. и к'во прайм???нищо. стоим на тъмно и студено. разни пробиви дето ни съобщават за учените в САЩ или учените в Австралия....ама то било контролирано действие и още не е ясо как ще се осъществи на практика и колко ще струва. никой не разбира че за да се изгради нещо то струва пари. няма такова нещо като безплатна енергия. няма. имаш панели, имаш батерии...а и на този етап батериите казват че трябва да се сменят на 3-4 години което струва страшно много пари. може би варианта е да се върнем на газени лампи и да се увиваме с одеяла и това е. няма да ползваме ток вечер. само през деня и то ако има слънце. 2-3 месеца докато е мъгливо и снежно ще стоим на тъмно и студено, но колко са 2-3 месеца. не може в цял свят да говорят че има и ще има недостиг на енергия, само тук подлогите на Отворено общество и Америка за България да ни обясняват че имам излишък, цените падат и няма мисъл от нови мощности къде са сега Мартин Димитров, Росен Плевнелиев и други знайни и незнайни енергийни експерти да говорят къде е излишъка от енергия. ако тогава бяхме построили Белене вече щеше да е готов, да работи и при сегашните цени на тока да се изплати за няколко години. да ама не. ние сега пак ще изядем едно стадо агнета да правим кръгли маси, експертни съвети и какво ли не. ще разискваме, ще си говорим глупости....и нищо. някой трябва да излезе и да каже че тези решение кое е добро за Българи не се взимат в България. щом български премиер може открито да признае без да се притеснява че американски сенатор му се е обадил и му е казал че България трябва да спре строителството на Южен поток за какво говорим. за какво? това означава пълна васалност. така че какво е казал някой, ние какво си пишем и се плюем няма никакво значение. решенията не се взимат тук в България. ако интересите на САЩ съвпаднат с българските ОК, ако не съвпаднат...... нали американците казаха "да го духат европейците". ето преди 5 години САЩ бяха врагове с Венецуела, днес вече САЩ и Венецуела са приятели. това разбира се не означава че Европа има право да е приятел с Венецуела и да купува евтин нефт. това е привилегия само за САЩ.
no-noi
на 18.01.2023 в 08:42:24 #8Що не казвате че американците ползват огромни количества руско гориво а ние ще го взимаме с посредници да е по евтино нали ви
petar-hristov-rFy92nKR
на 17.01.2023 в 22:37:42 #7Ееех мечтиии ...
ceasar-gennosuke
на 17.01.2023 в 22:32:32 #6Ще се строят нови мощности, щото трябва да се купува ядрено гориво от американците, че май се осъзнаха, че ще затрият цяло Европа ако сложат американско гориво в руски реактор. Вече имаме 2 (два) реактора и наше гориво, обработвано и извозвано от и до Русия. Ама нали САЩ усещат, че лодката им потъва и всячески се опитват да се спасят и да вземат каквото могат. Но да не се забравя, че историята се повтаря и скоро ще има народен съд.
Опако
на 17.01.2023 в 19:09:05 #5Пак се почва с грандоманските проекти в енергетиката! Преди повече от 30 г беше АЕЦ "Белене" - тегли се заем 10 млрд долара, парите се раздадоха на тогавашните ченгенца от ДС, да изкупят де що бе останало работещо предприятие или да създадат нов бизнес. Сега, те са ви работодатели, а вие техните работещи мизерници! После льольото Първанов се изтъпанчи с Големия Шлем в енергетиката ни, пак празни обещания за АЕЦ "Белене", Южен поток и Бургас-Александруполис. Всичко това се превърна в мащабна кражба на пари. Сега изглежда малко по-реалистично, примерно убеден съм в необходимостта от ВЕЦ точно преди АЕЦ "Козлодуй", с цел да задържа вода за охлаждането на реакторите и след това построяване на нови мощности на АЕЦ "Козлодуй". Обаче съм втрещен от недалновидността по отношение на новите технологии - подмята ни се, че ВЕИ са "ключът за бъдещето", а няма никакъв анализ за въвеждането в експплоатация на термоядррени реактори. В САЩ наскоро извършиха пробив в тази сфера, очевидно е, че у нас няма експерти в тази област. Нагнетяване на въздух на голяма дълбочина е добра идея, защото топлината от земните недра ще добавят енергия към него - под планинските райони би било интересно!
power
на 17.01.2023 в 16:26:01 #4Бравос на служебния кабинет , бравос на льотчика ! За какво са ни повече избори , депутати , парламент и прочее дивотии ? Те ви ги хората .
NaskoZashtoto
на 17.01.2023 в 14:02:19 #3Казват, че шопската глава увира след павето, с което е затисната в казана. Комай важи за всички българи и най-вече за управниците. От трийсет години е ясно, че ще трябват нови атомни реактори. Ама те и торбата сол изядоха, и стоте тояги отнесоха, и стоте жълтици платиха, а реактори йок.
glider
на 17.01.2023 в 13:08:56 #2...като същевременно се осигурява друга работа на всички заети в бранша. И като как ще стане това? Ще отворим някакво (държавно разбира се) предприятие, в което ще назначим всички съкратени? Независимо от квалификацията им и от това, какво ще произвежда новосъздаденото предприятие? Барабар с чистачките и секретарките - щото и те са "заети в бранша". Яко соц. Найс, а?
coco7
на 17.01.2023 в 13:05:19 #1От тия тъпанари се иска само да не дават държавни гаранции за ядрените реактори. Тамън посъбрахме малко пари в България и измамници като Богомил Манчев и Р.Овч ще срутят всичко.