"Булгаргаз" ще може да закупува газ от всички световни производители и да го разтоварва в турската страна, след като днес българското дружество подписа договор за сътрудничество с турската компания BOTAŞ. Подписването се състоя в Министерски съвет.
Исторически момент за сътрудничество, отбеляза българският министър на енергетиката Росен Христов. "Имахме сериозни проблеми изминалата година с доставките на газ, след този договор проблемът се решава на национално и европейско ниво", коментира Христов.
Според турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез договорът решава проблемите не само на България, а и на балканско ниво. "Булгаргаз" получава достъп до терминалите и газопреносната мрежа на турската държавна енергийна компания. Споразумението се сключва за срок от 13 години. Ще се използват пет терминала в турската страна.
На церемонията присъства и Деница Златева, изпълнителен директор на "Булгаргаз". След подписването срещата между официалните представители продължи "на тъмно" при служебния премиер Гълъб Донев.
Срещата продължи "на тъмно" при служебния премиер Гълъб Донев.
По-късно от пресцентъра на Министерски съвет съобщиха, че оценката на служебния министър Гълъб Донев за подписаното спозарумение е много висока - "ключов момент" в развитието на партньорството на България и Турция и "историческо".
Премиерът Донев е изразил увереност, че това е добра отправна точка за постигането на още по-значими резултати занапред, които ще са от полза за двете страни, а и за целия регион.
Същевременно споразумението предоставя възможност за развитие на дългосрочно сътрудничество в интерес на енергийната диверсификация. "На фона на тежката енергийна криза, с обединени усилия можем да постигнем много повече, както за България и Турция, така и за Европа като цяло", отбеляза премиерът Донев.
Припомняме, че държавният глава Румен Радев заведе делегация на посещение в Турция в началото на месец декември. Именно тогава бе обявено, че България преговаря с Турция за дългосрочен договор, а енергийният министър Росен Христов заяви амбиция да се преговаря освен за капацитет на терминалите за втечнен газ и преносната мрежа и за капацитет на корабите за пренос.
Припомняме и че през октомври месец Турция направи заявка да стане важна част от енергийното снабдяване на Европа като изгради газов хъб на своя територия. Инициативата бе подкрепена от Русия и Кремъл, като включително създаде и известно напрежение между ЕК и Русия, по повод информациите, че това може да се превърне в механизъм за заобикаляне на санкциите. Турският министър на енергетиката Фатих Донмез потвърди, че страната му е постигнала споразумение за създаване на газов хъб с Русия. Намерението да се разшири газопровода "Турски поток" дойде след спирането на доставките по "Северен поток" след серията взривове, които се разследват като саботаж.
През лятото и есента на тази година служебното правителство убеждаваше, че без "Газпром" няма да може да бъдат осигурени дългосрочни газови доставки и преговорите с руския монополист са неизбежни. Росен Христов обяви и че е изпратил запитване до руската компания за преговори, но както стана ясно отговор не е получен изобщо.
ForeverBlue
на 04.01.2023 в 00:27:33 #8Пак подписахме с Русия само че през Турция този път. Не разбирам защо се подписва този договор, след като България е акционер с 20% в терминала за втечнен газ в Александруполис.
ВълкСчадъР
на 03.01.2023 в 22:31:16 #7№11 На всички им е минало през ума , не си ти най умният ! Щото ако беше, щеше да ти мине през ума че щом на Турция това се позволява, значи Турция е започнала да слуша , а за това се съди и по факта че инфлацията им изведнъж драстично намаля Много лесно могат да прекратят на Ердоган далаверката
mitko-ivanov-57WcT1eg
на 03.01.2023 в 21:06:07 #6Като се подписва нещо, трябва да се чете. И то не веднъж. И то не 10 пъти. НА КАКВА ЦЕНА Е ВСИЧКО ТОВА? МИЛИОНИ, МИЛИАРДИ ИЛИ ЛЕВОВЕ? Всеки на този пост може да продаде интересите на БЪЛГАРИЯ. Росен Христов може да е подписал празен чек. "България и СССР подписаха нов договор за взаимно икономическо сътрудничество, което ще изведе нашата Родина на първо място в социално-икономическо отношение на Балканите." Край на цитата. Звучи познато а?
mclaranist
на 03.01.2023 в 16:41:56 #5Както писах и преди това. ФИЗИЧЕСКИ основния газ на БАЛКАНИТЕ е руски. Малка част е втечнен от САЩ или другаде. Дори и Азерския газ в голяма част вътре е физически РУСКИ. А по законите на Турската република- ВСИЧКО що е на територията на страната- терминали, тръби, газ, щом се купи е ТУРСКО. Но това не променя същината, че реално ФИЗИЧЕСКИ по тръбите ще тече руски газ. И дето се викаме махаме зависимостта от Русия с такава от демократична Турция и Азербайджан. МАШАЛА дето се вика
sevdaln-iliev
на 03.01.2023 в 15:54:35 #4Тази гнусна русофобия е измислиха сащ то затова и всички ги мразят американците просто заплашват слабите страни Русия е велика тя знае как да се справи
coco7
на 03.01.2023 в 15:48:12 #3В Турция има капацитет за втечняване на 43.60 милиарда м3, а някой тъпак беше написал (може и умишлено), в официалните документи на Булгаргаз, че са 26 милиарда м3. Може би ДАНС трябва да разследва кой, как и защо е направил това === Aliaga Etki LNG Terminal (Turquoise) от 2016 FSRU Etki Liman 7.30 Aliaga Izmir LNG Terminal от 2006 large onshore EgeGaz 13.80 FSRU Dortyol (Ertugrul Gazi) от 2018 FSRU BOTAS 9.70 Marmara Ereglisi LNG terminal от 1994 large onshore BOTAS 12.80 ========= общо 43.60 милиарда м3 капацитет, много от него свободен 1/15-та от този капацитет е достатъчен за доставка на цялото годишно потребление на България.
ВълкСчадъР
на 03.01.2023 в 14:56:03 #2БРАВО Да купуваме газ от Турция и русофилите да плащат 3 пъти по скъпо защото така им се пада
shtimpo
на 03.01.2023 в 13:46:25 #1“Когато няма риба, и ракът е риба”