Нарастват недоволството и социалното напрежение сред служителите на Агенцията за ядрено регулиране, алармира Независимата синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ. Причина за недоволството е забавяне и нежелание за договаряне на споразумение по въпросите на служебните и осигурителните отношения със синдикалната организация.

От федерацията посочват, че изисквания за професионалната квалификация на служителите са специфични, а стартовата заплата за инспектор от 1600 лв. Същевременно работещите в Агенцията за ядрено регулиране са лишени от полагащите им се пари за храна по Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, във връзка с Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд и Закона за безопасни условия на труд. Служителите са лишени и от правото си на застраховка за трудова злополука и допълнително здравно застраховане.

От Независимата синдикална федерация на енергетиците в България изтъкват, че специфичните здравни рискове от йонизиращи лъчения при изпълнение на служебните задължения на работещите в Агенцията за ядрено регулиране изобщо не са отразени в проекта на споразумение със синдикалната организация. На 30 септември 2024 г. са обсъдени възможностите за нов опит за договаряне на споразумение, но синдикатът е получил категоричен отказ от ръководството на агенцията за промяна на предложения от него текст.

От федерацията алармират, че ако продължава политиката на неглижиране на спецификата на труд на служителите в Агенцията за ядрено регулиране, е неизбежно възникването в дългосрочен план на сериозни кадрови проблеми. Синдикатът предупреждава, че конкретни и навременни мерки, това ще застраши националната сигурност, ядрената безопасност и радиационна защита в страната.

"Независимата синдикална федерация на енергетиците в България заявява, че ще използва всички законови средства за защита на справедливите искания на работещите в АЯР, включително по Закона за уреждане на колективни трудови спорове и по Закона за събранията, митингите и манифестациите", подчертават от синдиката.

За опасните условия, на които са изложени служителите в агенцията, от федерацията обясняват, че те осъществяват държавното регулиране на дейности по Закона за безопасно използване на ядрената енергия, които се извършват във:

  • Всички ядрени съоръжения в страната (ядрени реактори, хранилища за отработено ядрено гориво, съоръжения за обработване и съхраняване на радиоактивни отпадъци и инсталация за плазмено изгаряне на площадката на АЕЦ "Козлодуй", Национално хранилище за погребване на радиоактивни отпадъци (в процес на строителство) и Постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци от ядрени приложения в Нови хан);
  • Над 2500 обекта с източници на йонизиращи лъчения, използвани предимно за медицински цели (над 2000 обекта в болнични и извънболнични лечебни заведения, в които се използват рентгенови уредби, ускорители и различни видове радиоактивни вещества за диагностика и лечение), както и за стопански и научни цели.

От синдиката заявяват, че освен това служителите извършват текущ, превантивен и последващ контрол за спазване на нормативните изисквания за ядрена безопасност и радиационна защита при осъществяване на разрешените дейности по Закона за безопасно използване на ядрената енергия. Към момента регистрираните в Агенцията за ядрено регулиране лицензианти и титуляри на разрешения са над 1000.

От АЕЦ-а отричат да има повишена радиация в района

От АЕЦ-а отричат да има повишена радиация в района

След медийни публикации за станция в Румъния