България е в спокойна ситуация по отношение на тока, ние го произвеждаме. Нещата обаче не стоят така при газа. Това заяви шефът на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров в студиото на Нова телевизия. Той добави, че регулатора и правителството имат лостове, с които да окажат влияние на цената на тока.
В близост до България се води война, заяви Тодоров. Такава ситуация никога не е била предвиждана. Това е довело до нарастване на цените на борсата. Това което КЕВР може да подбере източниците, които произвеждат електричество на най-ниска стойност. Тодоров не очаква да има поскъпване за бита от 1 април. Той добави, че 1 юли, най-вероятно ще има увеличение, но то няма да е повече от 10%.
Като основен проблем шефът на КЕВР определи недостига на регулация на пазара. По думите му нашия пазар не е добре регулиран. Търговците не могат да обезпечат плащанията към производителите. Регулатора трябва да създаде правила за работа в криза, които да внесат спокойствие на пазара на електроенергия, добави Станислав Тодоров.
Тодоров изрази позиция, че държавата трябва да премахне своите бариери и да даде възможност на хората сами да генерират електричество. Соларните панели са чудесно решение. За около 7 години инвестицията ще се отплати, добави той.
Тодоров коментира и темата за природния газ. По думите му само преди година цената на газа е била 20$ сега е 600$. Проблема тук е, че нямаме собствен източник и трябва да внасяме газ. Тодоров, заяви, че Булгаргаз има дългосрочни договори. Цените са обвързани с международните борси. Според Тодоров войната в Украйна оказва влияние на цените. Ако войната приключи скоро, санкциите се премахнат и Русия започне да доставя както преди, може да очакваме спад в цената, добави Тодоров.
Шефът на КЕВР засегна и темата с алтернативите за доставки на газ. Това не е нещо, което се решава от днес за утре, заяви Тодоров. Той добави, че се водят се преговори, но ситуацията е в момента е друга. По думите му Булгаргаз не може да сключва договори в ущърб на потребителя. Тодоров допълни, че не внасяме азерски газ, защото цената му ще е такава каквато е на международните пазари, а не такава каквато би била при сключени дългосрочни договори.
По думите му когато има война въпроса не е каква е цената, а дали продукта го има въобще.
Той определи като абсурдно че газопровода, който построихме на наша територия не доставя газ на България, а обслужва Сърбия.
Тодоров добави, че освен руски и азерски газ имаме и складиран газ в Чирен. Ако го заредим напълно ще можем да покрием потреблението. За следващия отоплителен сезон обаче ще ни трябват алтернативи, допълни той.