Над 140 млн. лева за изграждане на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци отпускат от Международни фонд "Козлодуй" (МФК). Очаква се хранилището да влезе в експлоатация през 2021 г., съобщиха от Министерството на енергетиката.
Германо-български консорциум, в състав от немската "Нюкем Текнолъджи" (Nukem Technologies") и четири български компании, ще изгражда първия етап от Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (НХРАО). Това гласи подписания договор по-рано днес от страна на изпълнителния директор на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" Дилян Петров и на представители от консорциума.
На подписването присъстваха още заместник-министърът на енергетиката Николай Николов, директорът на департамент "Ядрена безопасност" в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Винс Новак и заместник-директорът и ръководител на Международен фонд "Козлодуй", ЕБВР.
По време на церемонията заместник-министър Николов подчерта ключовото значение на националното хранилище за управлението на ядрените отпадъци в страната. "Проектът ще даде тласък на процеса по извеждане от експлоатация на спрените ядрени блокове на АЕЦ "Козлодуй", каза още той.
По думите на заместник-министър Николов сумата за строителството на първия етап от НХРАО е значителна и в размер на близо 72 млн. евро. Проектът се финансира безвъзмездно от Международен фонд "Козлодуй", а средствата по грантовото споразумение се администрират от Европейската банка за възстановяване и развитие, която, съвместно с представители на Европейската комисия, извършва перманентен мониторинг за усвояването им и управлението на проекта.
Съгласно подписаното споразумение ще бъдат финансирани строителството на първия модул за погребване на радиоактивни отпадъци, независимият строителен надзор и супервизия за изграждането на първия етап, както и ще бъдат разработени лицензионни документи за въвеждане в експлоатация и получаване на лиценз в съответствие с ядреното законодателство.
Очаква се хранилището да влезе в експлоатация през 2021 г. Националното хранилище представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра.
Площадка "Радиана" се намира в 3-километровата контролирана зона на АЕЦ "Козлодуй". Съоръжението ще се състои от няколко стоманобетонни конструкции, разделени от вътрешни преградни стени на камери. Планирано е хранилището постепенно да се запълва в следващите 60 години.
octavian
на 09.07.2016 в 13:46:56 #3От Русия с любов https://news.bg/economics/rusiya-ni-vrashta-180-t-radioaktivni-otpadatsi-sled-10-godini.html el viejo лъжеш като дърт комунист, окрадохте България с АЕЦ Белене, сега ще я осерете и с радиоактивен отпадък
el viejo
на 07.07.2016 в 20:52:46 #2Това е изискуемо, за да бъде изграден реактор от "Westing Nouse". Не дават да ги пращаме в Русия! Освен това ни задължават, да приемаме отпадъците от всички реактори на "Westing Nouse" в Европа сега съществуващи и бъдещи. Добре, че са много калпави и никоя уважаваща се Европейска страна, не ги иска. Само ние сме балъците. Колонията България, става и сметище от най-рисков вид. Честита нова демократична придобивка! Алооо, опозицията! Къде сте?
hmmm
на 07.07.2016 в 20:47:37 #1Досега май ги връщахме отпадъците на руснаците, явно още едно нещо което ще виси на наш гръб от много "ценности"...