Към проекта за газов хъб „Балкан” се присъединява и проектът „Източен кръг” на Словакия. Това стана ясно от думите на директора на „Булгартранзгаз” Георги Гегов, който обясни пред журналисти, че вече има подписан Меморандум за сътрудничество със Словакия.

Това ще позволи в бъдеще да има пренос на газ към България от още един газов хъб, пряко свързан със Словакия – „Баумгартен”, тъй като условието за участието на България в словашкия проект е връзката да е реверсивна. Проектът „Eastring” („Източен кръг”) на компанията „Июстрийм” включва още Румъния и Унгария.

Гегов обясни, че сутринта са проведени срещи на министъра на енергетиката Теменужка Петкова с румънската и словашката делегации.

Властта готова за всеки проект, включващ газова алтернатива

Властта готова за всеки проект, включващ газова алтернатива

Очаква се становище на Турция за изграждане на газова връзка

„Нашите делегации се договорихме по проекта за газов хъб „Балкан” и проектът „Eastring” да бъде още една изходна точка, с което към нашата концепция се присъединява още един проект”, обясни Гегов. Той уточни, че всъщност това е бил предметът на меморандума за разбирателство, който е подписан.

По думите му това означава още една тръба, още един проект, който да започва или да свършва в България. Ще се използват капацитетите на съществуващата газопреносна мрежа и това, което се съдържа в нашата концепция за газов хъб.

Георги Гегов припомни, че през Словакия минават 50 милиарда кубически метра газ и страната е директно свързана с „Баумгартен” – най-близкият до нас хъб.

„В случай, че нашата концепция се осъществи, ще има връзка и с най-близкия хъб на Западна Европа. Това е позитивът за нас”, коментира Гегов. Той уточни, че става дума за пренос на 10 - 15 млн. куб. м. газ.

„Тази тръба, която те се надяват да защитят и построят, идвайки до България, да бъде реверсивна, което означава, че може да се ползва и в двете посоки в зависимост от цената на газа, количествата, необходимостта”, коментира Гегов.

Той уточни, че подписаният меморандум за разбирателство позволява на двете страни да изчистят концепцията. „Най-важното е ние да участваме и партнираме във всички сериозни регионални проекти”, коментира още Гегов.

Относно изграждането на газовия хъб той уточни, че по препоръка на ЕК ще се търсят стратегически инвеститори. По думите му държавата трябва да е мажоритарен собственик. Гегов заяви, че планират инвеститорска конференция през юли, за да бъдат привлечени сериозните играчи на газовия пазар. „Всичко това става под егидатата на ЕК”, уточни още той.

Руски газ – може, но само по европравилата, прокламира Борисов

Руски газ – може, но само по европравилата, прокламира Борисов

„В момента газът ни е най-евтин в Европа”

Относно споразумението с компанията „Тесла”, директорът на „Булгартрансгаз” посочи, че се надява скоро да бъдат подписани документите, с което на практика ще може да се реализират виртуални сделки през точката Кулата – Сидирокастро. Преговорите са продължили близо 12 часа.

„Организирахме среща между „Булгартрансгаз”, „Тесла”, КЕВР, гръцкия регулатор, „Газпром”, на която ясно поставихме нашите условия да има възможност за алтернативи на руския природен газ. В резултат на срещата, която продължи 12 часа, действително изчистихме много въпроси”, коментира той.

„Сериозно се надявам в кратко време усилията и пресичането на общи интереси между нас да се материализират с подписване на документите, което ще позволи виртуален пазар на точка Кулата – Сидирокастро. Това ще допринесе за виртуални сделки през тази точка”, каза още той.

Гегов заяви, че вече компресорната газ станция в Петрич има разрешение за работа, което пък ни позволявало от този момент нататък физически достъп до LNG Терминал. Станцията в Петрич ще бъде официално открита в понеделник.

По време на форума, в който участват представители на ЕК, Гегов заяви, че за пръв път в 40-годишната си история „Булгартрансгаз” е домакин на едно от ключовите за европейския газов сектор събития.

„Уверен съм, че в партньорство с организатора GIE сме успели да осигурим условия за ползотворна работа”.

Той посочи, че ЕК официално разпознава шест проекта, изпълнявани от „Булгартрансгаз”, като инвестиция с особено значение за сигурността и диверсификацията на природен газ в Европа.

Проектите са: Разширение на капацитета на Чирен - над 220 млн. евро, Рехабилитация, модернизация и разширение на съществуващата газопреносна система – над 174 млн. евро, Изграждане на газов хъб на територията на България, Междусистемната връзка Турция – България, Проект за изграждане на газопровод за увеличаване капацитета на междусистемна свързаност на Северния полупръстен на „Булгартрансгаз” и газопреносната мрежа на Румъния – Еаstring.