Със 135 дни се удължава срокът за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ "Блок 1-21 Хан Аспарух", разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Договорът е в сила от септември 2012 г. Удължаването на разрешението с 4 месеца и половина е по искане на титуляра. До момента не е констатирано неизпълнение на договорни задължения.
Това е решено от служебния кабинет "Герджиков" по време на днешното правителствено заседание. В същата точка бе решено да се предоставят две концесии за подземни богатства и да се удължат още три процедури. Променят и концесионното плащане, стана ясно от заседанието на МС.
Според решението, на "МЛ-Консулт-2009" ЕООД ще бъде предоставена концесия за добив на строителни материали - пясъци и чакъл. Те ще се добиват от находище "Пладнището" в община Искър, област Плевен.
Според документа, за 25-годишния срок на концесията дружеството ще вложи над 200 000 лева за обезпечаване на добивната дейност и необходимите предпроизводствени инвестиции. Очаква се концесионните плащания да надхвърлят 495 000 лева за целия период на договора.
Концесия за добив на скалнооблицовъчни материали от находище "Кошарите", участък "Запад", беше предоставена на "Токсан" ООД.
Кариерата се намира в землището на село Върбешница, община Мездра. Планираните инвестиции за 35-годишния срок на концесията са 596 000 лева. Очаква се постъпленията от концесионни плащания да достигнат близо 2,3 млн. лева.
Съгласно Закона за подземните богатства, половината от концесионните плащания (без ДДС) се превеждат по бюджетите на съответната община.
Продължават концесионния договор за добив на строителни материали от находище "Рудината" (участък "Ремо") с фирма "Холсим кариерни материали Рудината" АД.
Дружеството е правопремник на концесионера "Ремонтстрой НД" ООД, с който е сключен договорът през декември 2015 г. Находището е разположено в землището на квартал Сеславци, Столична община.
Одобрено е и изменение на концесионния договор за добив на подземни богатства от находище "Аламура" (община Стара Загора).
С промените от правителството очакват, че ще има ежегодно отчисляване на 1/15-та от разликата между парите за ликвидация и задълженията за ликвидация.
"Сумата е 1/15 част от разликата между стойността на актуализирания цялостен работен проект за ликвидация или консервация на миннодобивния обект и рекултивация на засегнатите земи и сумата по специалната банкова сметка за обезпечаване изпълнението на задълженията, свързани с ликвидация или консервация на миннодобивния обект и рекултивация на засегнатите земи, набрана за изтеклия 10-годишен срок на концесията", се казва в съобщението от МС.
С 10 години да бъде удължен концесионният договор, сключен през 1999 г., за добив на подземни богатства от находище "Вятово" (участъци IV, V и VII), реши правителството като прие исканата от концесионера "Каолин" АД промяна.
Искането е мотивирано с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети, и се основава на чл. 36, ал. 2 от Закона за подземните богатства.
С решението на правителството се изменя и начинът на формиране на концесионното плащане - според Наредбата за принципите и методиката за определяне на концесионно възнаграждение за добив на подземни богатства, променена през 2007 г. До момента концесионерът е заплащат необходимите суми съобразно старите правила, валидни към датата на подписване на договора.
friend
на 12.04.2017 в 21:25:23 #2Comon Sense Какви са тези концесионни договори за 25, 35 години - това си цял един работе живот. Концесионите договори трпбва да за по-кратък срок и да се пре-доварят. Иначе държавата губи. Това си е направо подаряване. ---------------------------------------- Срокът на концесионните договори е разписан в Закона за концесиите. Дългият период се основава на голямото количество средства, които се изискват за реализиране на дейността. Освен това този дълъг период е от полза за населението на общините, в които са разположени концесиите. Да не забравяме, че основната работна сила е местна и че общините получават 50% от концесионната такса. Ако може пък да се договарят и предоговарят, то това в нашите (български) условия би се превърнало в условия за рекет и корупция. И най-накрая: Концесионната такса винаги е плаваща и е в зависимост от добива. Изчислява се по формула, публикувана в закона за концесиите. Т.е. ако увеличиш добива, то ти се увеличава таксата. Това, че дадена фирма добива дълги години едни и същи количества се дължи на пазара. При добива на нефт и газ пък има спадане на добива, заради спадане на налягането. Общото мнение не винаги е правилното. Трябват и познания и повече да се чете, преди да се пише.
Comon Sense
на 12.04.2017 в 13:25:00 #1Какви са тези концесионни договори за 25, 35 години - това си цял един работе живот. Концесионите договори трпбва да за по-кратък срок и да се пре-доварят. Иначе държавата губи. Това си е направо подаряване.