В България е икономически несъстоятелно да си "prosumer" - "произвеждащ - потребител" на възобновяема енергия. Това заяви Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" по време на дебат, посветен на енергийния гражданин. Дебатът се организира от представителството на Greenpeace у нас.
Централен фокус беше отреден на ролята на домакинствата като производители на възобновяема енергия.
Оказва се, че България единствена в Европа изисква от малките мощности до 30 KW редица такси и разрешения, дори производството да е за лична консумация. Така на практика режимът не се различава от този за въвеждане в експлоатация на топлоелектрическа централа.
За сравнение в Германия режимът е уведомителен. Попълва се онлайн заявление за въпросната мощност. "Попълвате го сутринта и до обяд вече имате отговор и въпросното разрешение за експлоатация", коментира Николов. У нас се счита за успех процедура, която е преминала в рамките на четири - пет месеца, а има и хора, на които това е коствало години.
Така за малките производители на енергия от възобновяеми източници често инвестицията е по-малка от последващите такси за легалната експлоатация на съоръжението. Николов констатира, че липсата на икономическа логика и стимули за малките производители, тромавата процедура по узаконяване и лицензия, прави процесът на превръщането на потребителя в производител на енергия за собствени нужди и за споделянето й в така наречената "споделена икономика" - невъзможен.
Малинка Николова от Българска соларна асоциация коментира, че за начало е редно държавата поне да не пречи на малките производители на енергия от възобновяеми източници. Тя констатира, че според целите, които страната ни си е поставила в изпълнение на ангажиментите ни към ЕС до 2030 г. трябва да се достигне 27% дял на произведената енергия от възобновяеми енергийни източници.
За сега към 2016 г. има 154 KW изградени мощности от фотоволтаици, за 2015 г. тези мощности са 170 KW, а за 2014 г. - 150 KW. Николова коментира, че общо тези мощности са колкото разходите на една сграда за нейното самостоятелно енергийно функциониране.
Николова не скри и учудването си от факта, че в София няма нито една обществена сграда, която да е инсталирала соларен панел на покрива си.
От асоциацията настояват за промяна на Наредба 6 - регламентираща начина на присъединяване към електропреносната мрежа на малките мощности, за уведомителен режим, а не разрешителен. Николова посочи, че се надява на политическа воля за промени в унисон с поставените цели за по-голям дял на енергията от възобновяеми енергийни източници.
jasentcho
на 07.06.2017 в 22:17:11 #6Благодаря Ви, Mithrandir за "ласкавото" отношение, особено ми харесва да ми говорят на "ти" непознати. Като няма "никакъв" проблем при инсталацията, инсталирайте си, а ако вече имате такава, пратете моля линк, аз пък ще Ви пратя линк от моята. Относно затрудненията от законодателно естество, които характеризирате като " очевидно изобщо не знаеш за какво говориш", ще Ви пратя линкове относно проблемите, касаещи подобно начинание, все пак добре е да предпазим и други от грешки.
Mithrandir
на 06.06.2017 в 22:08:29 #5jasentcho, очевидно изобщо не знаеш за какво говориш, така че не е нужно да се излагаш ;) Няма никакъв проблем да се инсталира фотоволтаична система, която се използва за захранване на телевизори, съдомиялни и пр. Проблемът е, че не можеш да продаваш излишната енергия, тъй като няма кой да ти я изкупи. А от тук инвестицията вместо да се изплати за 7-8 години ще се изплати за 15, което я обезсмисля.
jasentcho
на 06.06.2017 в 21:51:09 #4Що бе, има и "вратичка" : ако електроенергията от панели или перки е за собствени нужди и се ползва без преобразуване (в това число не се ползва и синусоидата, генерирана от електроценталите), не се продава на друг и не се извлича печалба от нея, режима даже не е уведомителен. Няма разлика с инсталиране на котел на твърдо гориво. Само че малко хора могат да намерят приложение на постояннотокова фотоволтаична или ветроенергийна система. Веднага уточнявам, че не може да захранва климатици, телевизори, съдомиялни, компютри,електродвигатели, хладилници, НО, може бойлери, печки, фурни, радиатори на ток, и почти всички други електронагревателни уреди, за които се сетите. Всеки сам може да прецени, дали да занимае с подобно начинание.
dakl
на 06.06.2017 в 18:29:40 #3Очевидно е , че българската държава , която единствено обслужва интересите на крупните монополисти е ГЛАВНАТА И ЕДИНСТВЕНА пречка за да нямаме нито киловот енергия от ВИЕ от собствениците на покривите на сградите.В Германия например половината от ВИЕ се изработва по този начин и не случайно те са на първо место по производство на слънчева енергия при обективно по малко слънчеви дни от тези страни като нашата!
Mithrandir
на 06.06.2017 в 15:07:00 #2След като нашите политици си настроиха безброй много огромни фотоволтаични централи, чиято сумарна пикова мощност надвишава пиковата консумация в България, логично е, че няма как обикновения потребител да се възползва от това. Освен това същите тези политици разграбиха и затриха българската промишленост, поради което консумацията на електроенергия е ограничена.
Бай Мангал
на 06.06.2017 в 14:04:18 #1Тя "УБАВЕЦ" Богомил Николов, защо цитира Германия - ако държи да е обективен и безпристрастен, да каже , как стои въпроса с ВЕИ-тата в Италия. Да ама не му изнася . Тия, така наречени " Производители на ВЕИ" са едни паразити, които по "законен" начин ограбват държава, в това число и НАС