Реализацията на съвместните проекти за българската и американската страна в областта на ядрената енергетика е от ключово значение за гарантиране на енергийната сигурност в региона. Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на двустранни срещи с енергийния секретар на САЩ Дженифър Гранхолм и помощник-секретаря на енергетиката по международните въпроси Андрю Лайт.
Разговорите се проведоха в румънската столица Букурещ в рамките на петата министерска среща на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и климата (P-TECC), съобщиха от Министерството на енергетиката.
Малинов е запознал Гранхолм с постигнатия напредък по диверсификация на енергийния отрасъл в България, като е акцентирал върху ползите от сътрудничеството между двете страна при внедряването на алтернативното ядрено гориво, произведено от американската компания Уестингхаус, в 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".
За първи път в 50-годишната си история българската ядрена централа работи с алтернативно гориво, което допринася за нашата енергийна сигурност, подчерта той.
Стратегическото значение на Вертикален газов коридор, подкрепена от САЩ, също е отбелязано.
Разчитаме в най-кратки срокове да напреднат разговорите относно финансирането на проекта за нова ядрена мощност от ЕКСИМ Банк, както и създаването на консорциум между американската компания "Уестингхаус" и южнокорейската "Хюндай Инженеринг и Кънстръкшън, акцентира министър Малинов.
Той увери помощник-секретаря Лайт, че България активно проучва разработването на малките модулни реактори като възможност за допълващи енергийни мощности, които да допринесат за осигуряване гъвкавостта на енергийната система.
За нас е важно да се запознаем с всички потенциални технологии в тази област, за да изберем тази, която отговаря на нашите потребности. Водим разговори за сътрудничество по темата за малките модулни реактори и с Агенцията за търговия и развитие на САЩ", посочи още Владимир Малинов.