България и Словакия са много приличащи си държави, с много сходства в изключително много направления и трябва да се възползваме от това, посочи министърът на външните работи Георг Георгиев, цитиран от БГНЕС.
Той се срещна с министъра на външните работи и европейските въпроси на Словашката република Юрай Бланар, който е на еднодневно работно посещение в София.
Георгиев изтъкна, че със Словакия страната ни има дълга традиционна и историческа добра връзка, която се базира на споделени общи визии и ценности и е скрепена с членството ни в Европейския съюз и НАТО.
"Засилваме взаимоотношенията си. Те са установени, ясни и категорични. Предизвикателствата пред нас са много, но пък и хоризонтите, които се откриват пред нас - също", коментира той.
По негови думи Словакия е държава със силна индустрия и с висока добавена стойност. България също имала своите силни постъпления - икономическа среда, която насърчава инвеститори и предприемачи.
Външният министър изтъкна, че енергийната диверсификация за България е от ключово значение.
Той уточни, че двамата първи дипломати са обсъдили теми, свързани с енергийните доставки и с възможностите, които предоставя българската газопреносна мрежа.
Георгиев съобщи, че заедно със словашкия му колега са обсъдили темата, свързана с опазването на външните граници на ЕС и борбата с нелегалната миграция. Той открои, че Словакия е била един от най-силните поддръжници за присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Той отбеляза и че Словакия е страна, която участва в мисиите на "Фронтекс".
Георгиев заяви, че енергийната диверсификация дава увереност както на България, така и на целия регион. "Обсъдихме теми, които са свързани с енергийните доставки, с възможностите, които предоставя българската газопреносна мрежа, инвестиции в транспорта на енергийни ресурси", допълни той.
Георгиев увери, че България ще продължи да изпълнява своите ангажименти, свързани с опазване на границите на страната ни и на целия ЕС.
По негови думи българският военно-промишлен комплекс е един от най-силните в Европа. "Последните инициативи на Европейската комисия за увеличаване на собствения капацитет на ЕС в сферата на отбраната се посрещна от България изключително позитивно. Българският военно-промишлен комплекс има огромен потенциал и хоризонти. Българският военно-промишлен комплекс и отбранителната индустрия ще бъдат насърчавани от българското правителство и ние ще направим всичко възможно да бъдат инвестирани и допълнителни средства, които да са свързани с тяхното усъвършенстване, внедряване на високи технологии, включително и посрещане на най-модерните предизвикателства, защото виждаме, че много променящия се свят и глобалната архитектура на сигурност са изключително динамични", изтъкна той и допълни, че ролята на България като държава партньор в НАТО, но и страна на източния фланг, защото Черно море е в крайна сметка гранична с военната зона област.
Той посочи, че България трябва да бъде насърчавана и в нея трябва да бъдат влагани капитални инвестиции.
"На Балканите ние сме държава, която граничи с още трима партньори в НАТО, но пък това, което беше споменато по отношение на евроинтеграцията в Западните Балкани, фактът, че Република Северна Македония и Албания също вече са в Алианса, но все още не са в ЕС, е посока, в която ние трябва да инвестираме и да работим", настоя външният министър.
Той бе категоричен, че Европа притежава и ресурсите, и възможностите, и технологиите за това да бъде еквивалентно силна по отношение на войната в Украйна да гарантира сигурността на самата Украйна и своята собствена, защото принципите, които ЕС изповядва в тази посока са изключително ясни.
"И за да може европейската ясна да бъде достатъчно ясна и силна, ние трябва да инвестираме в нея. И тази възможност, която в момента се отваря с новите предложения, идващи от председателя на ЕК за допълнителни средства за сигурност и отбрана, биха могли да бъдат използвани от самите държави членки във връзка с подсилване на общия капацитет", обобщи Георгиев.
oxoo
на 24.03.2025 в 19:31:45 #1" енергийната диверсификация за България е от ключово значение.",само,че хората купуват руски газ,ползват само тръбата,не ги интересува фантасмагориите на сульо и пульо,заради които плащаме толкова скъп газ,пак същият,разбира се!