Нефт и природен газ ще се търсят в нашия блок "Силистар" в Черно море. Със задачата се заема световната компания "Шел".
Договорът за търсене и проучване на нефт и природен газ бе подписан на церемония в Министерския съвет, като подписите си поставиха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и регионалният вицепрезидент на „Шел Експлорейшън енд продакшън Б.В." Айлин Уилкинсън.
Проучването за нефт и природен газ в "Силистар" е за срок от пет години, като договорът предвижда и удължаване на търсенето два пъти с по две години. Реалното проучване обаче ще започне тогава, когато "Шел" получи всички разрешителни за тази си дейност у нас.
„Грийнпийс” скочиха срещу „Силистар”
Южното ни Черноморие ще бъде застрашено от сеизмични проучвания
"Добре дошли. Успех при проучването, защото това за бъдещето на България е изключително важно", ги приветства премиерът Бойко Борисов.
С подобна стъпка той вече не виждал как някой ще каже, че България не работела за диверсификацията на източниците на природен газ. "Убеден съм, че находищата ще са добри и това за в бъдеще ще даде огромни предимства за газовия разпределител "Балкан"", отбеляза премиерът.
"Много специален ден за българската енергетика. С подписването на този договор ние правим важна крачка към постигане на един от нашите основни приоритети, а именно - диверсификацията на източниците на природен газ", доволна е и министър Теменужка Петкова.
Припомняме, блокът „Силистар" е разположен в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море.
Конкурсът за проучването беше обявен на 18 април 2015 г. В него можеха да участват компании, имащи поне 150 млн. евро приходи от продажби общо за последните три финансови години.
трактор
на 23.02.2016 в 22:00:15 #6и когато морето започне да изхвърля трупове на морски животни и мазните черни петна достигнат плажовете ни, тогава тиквата и сие с 5-те си мозъчни клетки ще осъзнаят какво престъпление са извършили, за съжаление няма да им достигне мозъчен капацитет за морални терзания, но ще има предостатъчно за просташко тържество и опиянение от "превъзходството" над останалата органична маса.
friend
на 23.02.2016 в 20:37:23 #5Хахав Договорът е в полза и на Шел и на България. 1. Цената на нефта и газа (ако бъдат намерени такова) ще бъде по-ниска от руската. 2. Концесионната такса ще бъде определена едва когато се достигне до добива, защото тя се определя от количеството добит петрол и вложените средства за това. Формулата е публикувана в Закона за концесиите. Стига да има кой да чете. 3. България печели и от таксата площ, която е 40 Лв/кв км. Също публична информация. Блокът 1-14 Силистар е над 7 000 кв км. Смятай. 4. България печели от т.нар корпоративен данък... 10% Ако се добива 5 милиарда куб м /год.. пак се опитай да смяташ, като имаш предвид, че цената ще бъде около 200 долара/1000 куб м. 5. Не е за подценяване фактът, че няма да има опасност от газова война, както през 2009г. Освен това ще имаме възможност да се пазарим с руснаци и др потенциални и актуални вносители. Не пропускай и факта, че на сушата една руска фирма и до днес търси и проучва за нефт и газ в два блока. Законите за тях и за Шел са еднакви.
friend
на 23.02.2016 в 20:25:03 #4El viejo Какво искаш да знаеш?
Xa-x@v
на 23.02.2016 в 18:24:11 #3Договорът е в полза на корпорацията вие да не чакате да бъде в полза на България. Ех има разни келеши,които твърдят че газ или каквото било открито ще бъде на народни цени. Ще бъде само в простите,наглите и продажни кратуни.
el viejo
на 23.02.2016 в 18:02:29 #2Никой не казва на народа, какъв договор е сключен с тези от ШЕЛ! Да речем, че намерят газ, на какви цени ще ни го продават на нас, нещастните български потребители? Най, вероятно нещата ще са по примера на Американските Топлоцентрали - Задължения да изкупуваме газа на международните борсови цени умножени по 3.14!
nsmilitia
на 23.02.2016 в 13:28:50 #1Сигурно и в Нигерия така са започнали...